DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

"Gadający" portret Józefa Lipskiego, czyli co znajdzie się w gabinecie ambasadora w Muzeum w Lewkowie?

W Pałacu w Lewkowie odtwarzają gabinet Józefa Lipskiego – ostatniego właściciela majątku i ambasadorem II RP w Berlinie.

Fot. Muzeum w Lewkowie

Gabinet Józefa Lipskiego w Lewkowie na 90-lecie objęcia funkcji ambasadora

W 2024 roku przypada 90. rocznica objęcia funkcji Ambasadora RP w Berlinie przez Józefa Lipskiego. Aby to uczcić, w Pałacu w Lewkowie powstaje wystawa poświęcona ostatniemu właścicielowi tegoż pałacu – ambasadorowi Polski w III Rzeszy. Odtworzony gabinet Lipskiego będzie wsparty multimedialnymi prezentacjami i unikalnymi dokumentami. Ma stanowić ważny element upamiętnienia jego działalności dyplomatycznej i wojennej.

Muzeum w Lewkowie wzbogaca ofertę o nową wystawę stałą

Gabinet Józefa Lipskiego powstaje w części edukacyjnej Pałacu w Lewkowie (na piętrze), który niegdyś był własnością rodziny Lipskich. Dzięki wystawie stałej, wzbogaconej o cyfrowe prezentacje dokumentów oraz interaktywne elementy, zwiedzający będą mogli poznać nie tylko historię Józefa Lipskiego, ale także atmosferę przedwojennego Berlina i napięcia międzynarodowego w latach 1933-1939.

Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie, podkreśla, że idea stworzenia muzeum dedykowanego Lipskiemu zrodziła się z dwóch ważnych rocznic: 90-lecia rozpoczęcia jego misji dyplomatycznej oraz 130-lecia urodzin ostatniego właściciela majątku w Lewkowie. – Gabinet Lipskiego w Lewkowie był miejscem jego sporadycznych pobytów, dlatego odtworzenie tej przestrzeni to nie tylko sposób na przybliżenie historii, ale także symboliczne rozpoczęcie opowieści o jego działalności dyplomatycznej – wyjaśnia szefowa Muzeum w Lewkowie.

„Gadający” portret Ambasadora i unikalne eksponaty

Nowością, która ma przyciągnąć i zainteresować historią najmłodszych zwiedzających, będzie „gadający” portret Ambasadora Lipskiego. Dzięki nowoczesnej technologii, portret dyplomaty ożyje, a dzieci będą mogły usłyszeć jego historię w dostosowanej do ich wieku formie.

Gabinet Józefa Lipskiego ma być również archiwum pamięci. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane skany depesz dyplomatycznych wysyłanych przez niego do Ministra Becka oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dotyczyły one negocjacji z Adolfem Hitlerem. Dokumenty pochodzą z Archiwum Józefa Lipskiego, które przechowuje Instytut im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Wystawę wzbogacają także plansze graficzne, które pozwolą zwiedzającym poszerzyć wiedzę o tym wybitnym, choć mało znanym w powszechnej świadomości, Wielkopolaninie.

Na wystawie będzie można zobaczyć także kopię szpady korpusu dyplomatycznego II RP, odtworzoną specjalnie na potrzeby ekspozycji. Muzealnicy przygotowują również podobiznę Józefa Lipskiego ubraną w strój korpusu dyplomatycznego.

Józef Lipski – historia wybitnego dyplomaty i bohatera wojennego

Józef Lipski, urodzony w 1893 roku w Lewkowie, to postać, która znacząco wpłynęła na losy Polski w okresie międzywojennym. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Lozannie, rozpoczął karierę dyplomatyczną, która zaprowadziła go m.in. do Londynu, Paryża i Berlina. Od 1934 roku pełnił funkcję Ambasadora RP w Berlinie, a jego raporty z tej misji, opublikowane w książce „Diplomat in Berlin” przez Wacława Jędrzejewicza, do dziś stanowią ważne źródło wiedzy o przedwojennej dyplomacji.

Po wybuchu II wojny światowej Lipski zaciągnął się do Wojska Polskiego we Francji, gdzie walczył w szeregach 1 Dywizji Grenadierów. Po wojnie (w 1947 roku) wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował działalność polityczną. Zmarł w 1968 roku.

Biografia Lipskiego na nowo

W 2024 roku ukazała się pierwsza część biografii Józefa Lipskiego autorstwa prof. Marka Kornata, znanego polskiego historyka i sowietologa. Książka zatytułowana „Tymczasowy przyjaciel. Józef Lipski – ambasador Polski w III Rzeszy (1933–1939)” stała się ważnym źródłem wiedzy o tej mało znanej postaci. Biografia jest dostępna w Muzeum w Lewkowie, które w lutym 2025 roku zorganizuje spotkanie autorskie z autorem tej publikacji.

Budowa gabinetu Józefa Lipskiego jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest częścią programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju”.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz