Fortepian dla Kalisza. Blisko 100-letni instrument będzie jak nowy

0
Fot. kalisz.pl
Instrument, który do tej pory znajdował się w zasobach Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, jest teraz własnością Kalisza. Fortepian pochodzi z lat 30. XX wieku i przez jakiś czas nie był wykorzystywany. Teraz czeka go renowacja.

Instrument wyprodukowany został przez kaliską Fabrykę Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera. Miejsce powstało w 1873 z inicjatywy Gustawa Arnolda I Fibigera. Początkowo działało jako zakład naprawczy, poźniej wraz z rozwojem firmy skonstruowano w nim wiele modeli fortepianów, które doceniano na licznych światowych wystawach.

Jeden z takich właśnie historycznych instrumentów stał się własnością Kalisza. Skonstruowany ok. 1930 roku fortepian koncertowy do tej pory znajdował się w zasobach Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucji kultury Województwa Wielkopolskiego. – Po gruntownym remoncie zabrzmi właśnie tutaj, w miejscu, w którym powstał. Jest to bardzo ważny element dziedzictwa naszego miasta i przemysłu – mówi prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.

Renowację instrumentu przeprowadzi firma ze Skalmierzyc, która istnieje od 1984 roku. Fortepian po odrestaurowaniu zostanie zaprezentowany melomanom w pełnej krasie. To kolejny ważny akcent w obchodzonym w Kaliszu roku Rodziny Fibigerów.

Autorka artykułu: Aleksandra Barczak

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick