Firmy chcą produkować własny prąd

2
Ponad 40 ostrowskich firm zdecydowało się przystąpić do konsorcjum, by wspólnie aplikować o środki unijne na budowę odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki temu zamierzają zaoszczędzić na rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Wyprodukowany prąd będzie zużywany tylko na zaspokojenie własnych potrzeb firm. W niektórych przypadkach wytworzona przez nie energia pokryłaby prawie 100% zapotrzebowania.

Dotacje miałyby zostać przeznaczone na instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i piece na biomasę.

Na inauguracyjnym spotkaniu 13 lipca przedsiębiorcy zadeklarowali łącznie zapotrzebowanie na budowę instalacji OZE, które miałoby wystarczyć do wygenerowania prawie 2 megawatów.

W każdym przypadku ma to być nie więcej niż 40 kilowatów, gdyż takie instalacje nie wymagają pozwolenia na budowę.

Na spotkaniu ustalono wstępny harmonogram działania oraz przygotowania dokumentacji aplikacyjnej.

Spodziewane 60-80% dofinansowania do instalacji OZE, to magnes przyciągający przedsiębiorców do konsorcjum.

Firmy ubiegają się o dotacje na podobnych warunkach, jakie niedawno uzyskały na instalacje OZE osoby fizyczne.

Z inicjatywą utworzenia konsorcjum firm wyszli prezes Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. Marek Kolasiński oraz stowarzyszenie Wielkopolski Klub Ekologiczny.

– Jeśli dostaniemy dofinansowanie, to pierwsze OZE powstaną w przyszłym roku – zapowiada prezes Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego Ryszard Chmielina.

Na razie w organizowaniu konsorcjum biorą udział firmy ostrowskie, ale jego inicjatorzy deklarują, że będzie ono otwarte dla przedsiębiorców z całej Wielkopolski.

Organizatorzy zapraszają przedsiębiorstwa zainteresowane pozyskaniem środków na budowę źródeł OZE. Koordynatorem tworzenia konsorcjum jest Ryszard Chmielina z Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego. Kontakt telefoniczny: 603 293 957

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Panie Juliuszu…. „Firmy ubiegają się o dotacje na podobnych warunkach, jakie niedawno uzyskały na instalacje OZE osoby fizyczne.”
    Żadna z osób fizycznych nie otrzymała jak do tej pory dotacji. Składanie wniosków (kotły na biomasę ) przedłużono do 19.07
    Po tym czasie być może ruszy cała procedura.

    • Dziękuję za uwagi, ale proszę przeczytać ponownie: w tekście jest napisane, że osoby fizyczne uzyskały określone warunki (ubiegania się o dotacje) i na takich warunkach mogły złożyć wnioski (termin przedłużono, ale niektórzy chętni wnioski już złożyli). Przedsiębiorcy dopiero się o podobne warunki ubiegają.Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick