Festiwal filmowy za miesiąc. Przed nami jego 10. odsłona

0
Zbliża się termin Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. 10. edycja wydarzenia to spotkania z twórcami świata kina, koncerty oraz – oczywiście – pokazy filmowe. Podczas festiwalu zobaczymy 13 obrazów, w tym siedem konkursowych, które staną w szranki w konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Filmowe święto, nad którym sprawujemy patronat, odbędzie się w dniach od 22 do 28 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim.

Na festiwalu zobaczymy 13 wyselekcjonowanych specjalnie filmów, w tym konkursowe. Będą one brały udział, a dokładnie muzyka do nich skomponowana, w konkursie Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O tym, kto otrzyma nagrodę, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Zwycięzcę poznamy podczas gali finałowej festiwalu.

Festiwal jednak to nie tylko filmy, ale i spotkania z twórcami kina. W sumie na festiwalowe wydarzenia do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie ok. 40 gości. Z wieloma z nich publiczność spotka się po projekcjach filmów z ich udziałem. – Do Ostrowa zawitają wielkie nazwiska ze świata kompozytorskiego, reżyserskiego, aktorskiego. Będzie z nami Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Jan AP Kaczmarek, Krzysztof Majchrzak i wielu, wielu innych. Każdy dzień z pewnością przysporzy wielu spotkań i emocji przy okazji spotkań kultury i sztukimówi wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski.

Festiwal to nie tylko film i goście ze świata kina, ale też muzyka. Przecież patronem wydarzenia jest Krzysztof Komeda, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził lata młodości. Na festiwalu więc usłyszymy także wyśmienite koncerty. W dniu otwarcia Grand Prix Komeda na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury usłyszymy projekt „Barokowa suita Komedowa” w wykonaniu Krzysztof Majchrzak Quartet. Muzyka Komedy rozbrzmi także na gali finałowej. Finałowy koncert to także nie lada gratka. Jan Młynarski pochylił się nad tzw. domowym śpiewnikiem Komedy, czyli tekstami swojego ojca i Agnieszki Osieckiej, które pisane były do muzyki Komedy. Wraz z kwartetem przearanżowali to na modłę jazzową i całość wykonają premierowo u nas, dodatkowo z towarzyszeniem świetnych wokalistów i muzyków – mówi Sebastian Ceglarek z Ostrowskiego Centrum Kultury.

Na festiwalu usłyszymy także muzykę Krzysztofa Komedy zawartą w filmie, za sprawą obrazu „Ubranie prawie nowe” w reż W. Haupe z 1963 r. Kolejny akcent muzyczny to koncert EABS, ponadto na festiwalu będą mieć miejsce: spotkania autorskie i pokazy specjalne.

A to wszystko w dniach od 22 do 28 sierpnia. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ostrowskie Centrum Kultury.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick