Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Dzisiaj, 28 listopada, publiczność, która śledziła festiwalowe wydarzenia w sieci (np. na naszym portalu) lub w telewizji Proart, usłyszała werdykt jurorów konkursu Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Otrzymał ją Leszek Możdżer za muzykę do filmu Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. – Postać Mieczysława Kosza wydaje się w dzisiejszych czasach symboliczna, dlatego że w tej odbywającej się wokół nas wojnie informacyjnej, kiedy już naprawdę nie wiadomo komu wierzyć, można zamknąć oczy i odnaleźć prawdę wewnątrz siebie. I tak właśnie zrobił Mieczysław Kosz – poprzez to, że stracił wzrok potrafił dostrzec wewnątrz siebie ten szlachetny klejnot własnego geniuszu i własnej prawdy, które go poprowadziły przez życie. I tego wszystkiego nam życzę. Bardzo dziękuję za nagrodę – mówił o bohaterze filmu Macieja Pieprzycy Leszek Możdżer.
Konkurs Grand Prix Komeda jest stałym elementem odbywającego się od 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim festiwalu filmowego. Oceniana jest w nim muzyka w polskich filmach fabularnych. W tym roku do konkursu zostało zakwalifikowanych siedem filmów:
O tym, kto zdobędzie w tym roku nagrodę Grand Prix Komeda, zadecydowało jury w składzie: Ralph Kaminski, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Lach, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marcin Stańczyk i Jagoda Szelc. Nagrodę laureatowi Leszkowi Możdżerowi wręczyli: dyrektor festiwalu Maria Szeląg, przewodniczący jury Tomasz Lach i dyrektor artystyczny Łukasz Maciejewski. – Jestem podwójnie zaszczycony obecnością i laureata konkursu Leszka Możdżera, i przewodniczącego jury Tomasza Lacha, który z Mieczysławem Koszem w ostatnich latach jego życia był bardzo blisko. Szalenie ważne jest to, co mówi Leszek Możdżer: dotarcie do wewnętrznej prawdy. W przypadku tego filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” mamy dwóch muzyków, kompozytorów, artystów. Oni korespondują ze sobą, przy czym jeden szuka prawdy o drugim – nie tylko tej prawdy zawartej w nutach, w partyturze, ale prawdy, która jest jakimś rytmem wewnętrznym. Jak się słucha tej muzyki, to czuje się człowieka z całym jego dramatyzmem. Za to właśnie Panu bardzo dziękuję – podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.
Drugim uhonorowanym podczas wydarzenia kompozytorem był Jan Kanty Pawluśkiewicz. Na jego ręce powędrowała Nagroda za Całokształt Twórczości, przyznawana na festiwalu od dwóch lat. – Dziękuję za to piękne wyróżnienie. W tej sytuacji chciałbym podążyć frazą Leszka Kołakowskiego, która brzmi: „Dziękuję bardzo za piękne wyróżnienie. Równocześnie nie jestem pewien, czy na nie zasłużyłem, ale głupotą byłoby nie przyjąć go z powodu tak błahej przyczyny” – mówił z uśmiechem ten wybitny muzyk, kompozytor muzyki teatralnej, który skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych m.in. przez Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego, Waldemara Krzystka, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Kutza i Agnieszkę Holland.
Sobotni wieczór, który tym razem nie odbywał się na deskach Ostrowskiego Centrum Kultury, a w sieci, zwieńczył koncert jazzowej formacji Marcin Wasilewski Trio.
Festiwalowa sobota była drugim, ostatnim dniem tegorocznego wydarzenia. Wyjątkowego, bowiem ze względu na epidemię koronawirusa zostało ono skrócone do dwóch dni, przełożone z czerwca na listopad i miało miejsce w sieci.
Pierwszego dnia publiczność uczestniczyła w rozmowie z Małgorzatą Kożuchowską. Rozmowę z tą aktorką teatralną i filmową prowadził dyrektor artystyczny wydarzenia Łukasz Maciejewski. – Był absolutnym geniuszem muzycznym. Umiał stworzyć wspaniałe melodie, które się nie starzeją. Jego twórczości nie pokrywa kurz, ona cały czas żyje i ciągle jest inspiracją dla współczesnych twórców – tak mówiła o patronie ostrowskiego festiwalu Małgorzata Kożuchowska, która zdradziła także, że jednym z jej artystycznych marzeń jest wykonanie „Kołysanki” z filmu R. Polańskiego.
Organizatorem Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim było Ostrowskie Centrum Kultury. Wydarzenie trwało dwa dni: 27 i 28 listopada. Partnerem medialnym festiwalu byli: portal wlkp24.info oraz Telewizja Proart.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz