Festiwal „Chopin w barwach jesieni” otwarty koncertem na żywo

0
W Ostrowskim Centrum Kultury rozbrzmiały koncert f-moll Fryderyka Chopina i czwarty koncert fortepianowy G-dur Ludwiga van Beethovena. Tak zainaugurowano 39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, który można było oglądać na żywo w Telewizji Proart.

Właśnie w OCK-u powitano po raz kolejny wybitnych muzyków grających muzykę Fryderyka Chopina. Stało się tradycją, że właśnie tam odbywa się inauguracja wielkiego muzycznego wydarzenia, jakim jest 39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Pozostałe koncerty festiwalu od piątku do niedzieli będą się odbywać w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

W organizację tego wydarzenia włożono ogrom pracy, a przeciwnikiem był koronawirus. Długo nie było wiadomo, czy festiwal się odbędzie, ale miłość do muzyki wraz z wprowadzonymi reżimami pozwoliły na zorganizowanie festiwalu.

Dla melomanów czwartkowy wieczór był niezwykłym przeżyciem. Zarówno dla tych, którzy słuchali koncertu w Ostrowskim Centrum Kultury jak i dla telewidzów śledzących transmisję w Telewizji Proart. Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina F-moll opus 21. zagrała światowej sławy rosyjska pianistka mieszkająca w Paryżu Valentina Igoshina. Dla niej nie był to debiut w koncertowym repertuarze wybitnego polskiego kompozytora. Pierwszy raz zagrała go już w wieku 12 lat w Bydgoszczy, a orkiestrą dyrygował wówczas Jose Maria Florencio junior. Jak powiedziała artystka, za każdym razem gdy go gra, pamięta siebie jako nastolatkę z pierwszego wykonania.

Drugim solistą był Zbigniew Raubo, który wykonał IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena już nie w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego, ale kwintetu smyczkowego. Mimo tego, przemycił cały wachlarz muzycznych emocji.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick