Fałszywe banknoty w obiegu. Policja ostrzega

0
Fot. Pixabay
Kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących fałszywych banknotów przyjęli od początku roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Najczęściej były to banknoty o nominałach 50 oraz 100 zł. "Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali przyjmowane banknoty" - mówią funkcjonariusze.

Od początku 2019 roku wszczęto 55 postępować dotyczących fałszywych banknotów w większości o nominałach 50 i 100 zł. – Banknoty zostały ujawnione przez pracowników sortowni we wpłatach zamkniętych dokonywanych przez poszczególne firmy. W każdym przypadku ekspertyzy zabezpieczonych pieniędzy dokonuje Narodowy Bank Polski, który jest jedynym organem władnym do oceny ich autentyczności – informuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność wszystkich, nie tylko sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali banknoty. Ci ostatni mogą wykorzystać testery UV, które służą do wykrywania sfałszowanych banknotów. – W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji. Szybkie przekazanie informacji, może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze – dodaje.

Mundurowi przypominają, że fałszywe banknoty różnią się od oryginalnych brakiem znaków wodnych, zabezpieczeń widocznych w świetle UV, zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie czy brakiem zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką drugu, które – jak informują – są wyczuwalne podczas dotyku. Chodzi o charakterystyczne wypukłości.

Na stronach NBP można znaleźć praktyczne wskazówki, które przy pomocy elementów graficznych pomagają sprawdzić, czym dokładnie charakteryzują się oryginalne banknoty. Informacje na temat zabezpieczeń banknotów o nominałach 50 zł można znaleźć pod tym linkiem, a w przypadku banknotów 100 zł pod tym linkiem.

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_50.html

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_100.html

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick