Fałszywe banknoty w obiegu! Policja ostrzega

0
Fot. Pixabay
Od początku bieżącego roku do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wpłynęło kilkadziesiąt zawiadomień dotyczących fałszywych banknotów. Falsyfikaty, które zostały wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 20, 50 i 100 złotych. Policjanci ostrzegają mieszkańców, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowane banknoty.

Od początku 2021 roku wszczęto już 24 postępowania dotyczące fałszywych banknotów. W większości prowadzone przez policjantów sprawy dotyczą banknotów o nominale 100 złotych, które zostały wprowadzone do obrotu w różnego rodzaju placówkach handlowych na terenie Kalisza. – Banknoty zostały ujawnione przez pracowników sortowni we wpłatach zamkniętych dokonywanych przez poszczególne firmy. W każdym przypadku ekspertyzy zabezpieczonych pieniędzy dokonuje Narodowy Bank Polski, który jest jedynym organem władnym do oceny ich autentyczności – informuje asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy KMP w Kaliszu.

Policjanci apelują do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. – W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze – dodaje Jaworska-Wojnicz.

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:

  1. brak znaków wodnych,

  2. brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV.

  3. brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie.

  4. brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick