DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Faktoring - nowoczesna metoda finansowania dla firm

Powodem tych trudności są faktury o przedłużonym terminie płatności. Gdy klient firmy musi uregulować płatność w przeciągu 90 dni może czekać z zapłatą aż do ostatecznego terminu. W tym przypadku firma pozostaje bez wpływów. Rozwiązaniem, które może pomóc w takiej sytuacji jest faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa skierowana do firm i przedsiębiorstw, która polega na wykupieniu przez faktora (bank lub firmę finansową) zobowiązań faktoranta (czyli naszej firmy). Zobowiązania te to najczęściej nieopłacone przez klientów faktury i rachunki z długim terminem ważności. Dzięki temu firma będąca faktorantem nie musi czekać do końca okresu rozliczeniowego a od razu korzystać z zarobionych przez siebie pieniędzy. Jest to więc rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mają znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Rodzaje faktoringu w Polsce

Obecnie w naszym kraju możemy mówić o trzech rodzajach faktoringu. Pierwszym z nich jest faktoring pełny, w którym to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności klienta firmy. Drugi z nich to faktoring niepełny. Oznacza to, że w przypadku, w którym klient nie zapłaci faktury firma musi oddać faktorowi otrzymaną przez niego kwotę. Trzecim rodzajem faktoringu jest faktoring mieszany. W tym przypadku faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności dłużnika jedynie do określonej w umowie kwoty. To rozwiązanie, które zabezpiecza interesy obydwu stron.

Faktoring podzielić możemy również na jawny, cichy oraz półotwarty. W przypadku faktoringu jawnego kontrahent zostaje poinformowany o zmianie firmy, której musi uiścić należność. Faktoring cichy oznacza, że płatnik nie dowiaduje się o zawarciu umowy. Niepełny zaś jest rozwiązaniem, w którym kontrahent zostaje powiadomiony o umowie faktoringowej w momencie otrzymania zapłaty.

Czy to się opłaca?

Oczywistym jest, że zarówno banki, jak i firmy faktoringowe nie zajmują się świadczeniem tego typu usług za darmo. Decydując się na skorzystanie z faktoringu musimy więc liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji od kwoty, na jaką opiewała faktura. Na szczęście, prowizje te nie są wygórowane. Obecnie wynoszą od 2,5 do 4% wartości faktury za każde 30 dni finansowania. Oznacza to, że opłaty nie są duże, co więcej, w zamian otrzymujemy praktycznie natychmiastowy dostęp do pieniędzy. Jest to więc bardziej opłacalne niż np. kredyt dla firm. Co więcej, faktoring jest również bardziej dostępny – mogą z niego korzystać nawet początkujące firmy nie posiadające zdolności kredytowej.

Podsumowując, faktoring to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu wiele firm przestało obawiać się zaległości w płatnościach swoich klientów oraz utraty płynności finansowej. Dzięki rosnącej konkurencji na rynku faktoringowym prowizje za korzystanie z tej metody finansowania są coraz niższe co sprawia, że rozwiązanie to staje się zwyczajnie opłacalne.

Napisz do autora

Komentarze (12)
  • K
    Kuna

    środa, 29 stycznia, 2020

    Opłacać zdecydowanie się opłaca według mnie…kilku moich znajomych korzysta, którzy nie mogli się uporać przez dłuższy czas z nieterminowymi płatnościami i zatorami i teraz…mogą się skupić na rozwoju firmy a nie ganianiu kontrahentów

    Odpowiedz
  • K
    Kuna

    niedziela, 2 lutego, 2020

    Wybór firmy..to zależy, warto po prostu posprawdzać oferty i opinie o danych faktorach. No i też wg mnie lepiej, jeśli faktor zajmuje się tylko usługami faktoringowymi.
    Ogólna uwaga o tym, że usługa jest korzystna nie czyni mnie zleceniodawcą. Faktorów jest bardzo dużo, moi znajomi korzystają akurat z innego.

    Odpowiedz
  • M
    Marek

    niedziela, 9 lutego, 2020

    wiele osób tak mówi i to chyba ma sens, bo przecież jesli ktoś zna się na wszystkim, to tak naprawdę na niczym się nie zna… Więc ja też zaczynam sie przekonywać do stricte faktoringowej firmy, bez setki dodatkowych usług

    Odpowiedz
  • A
    Arkadio

    czwartek, 13 lutego, 2020

    Trzeba mieć sporo farta żeby trafić od razu do właściwej firmy, bo niestety działa też sporo takich niekoniecznie profesjonalnych

    Odpowiedz
  • C
    czaro

    piątek, 14 lutego, 2020

    najlepiej na bieżąco obserwować ten rynek i oferty jesli jest się w gronie potencjalnie zainteresowanych, bo potem w razie kłopotów nie będzie już czasu na takie zastanawianie

    Odpowiedz
  • M
    Mania

    niedziela, 16 lutego, 2020

    No tak, niestety to też jest ryzyko. Ale tutaj warto zrobić dobry research i sprawdzić kilka ofert, pogadać z faktorami, posprawdzać opinie zanim cokolwiek się podpisze

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz