Faktoring – nowoczesna metoda finansowania dla firm

12
Prowadzenie własnej firmy wymaga rozsądnego gospodarowania jej finansami. Niezwykle ważnym elementem jest zachowanie płynności finansowej. Niestety, dla wielu przedsiębiorców jest to trudne.

Powodem tych trudności są faktury o przedłużonym terminie płatności. Gdy klient firmy musi uregulować płatność w przeciągu 90 dni może czekać z zapłatą aż do ostatecznego terminu. W tym przypadku firma pozostaje bez wpływów. Rozwiązaniem, które może pomóc w takiej sytuacji jest faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa skierowana do firm i przedsiębiorstw, która polega na wykupieniu przez faktora (bank lub firmę finansową) zobowiązań faktoranta (czyli naszej firmy). Zobowiązania te to najczęściej nieopłacone przez klientów faktury i rachunki z długim terminem ważności. Dzięki temu firma będąca faktorantem nie musi czekać do końca okresu rozliczeniowego a od razu korzystać z zarobionych przez siebie pieniędzy. Jest to więc rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mają znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Rodzaje faktoringu w Polsce

Obecnie w naszym kraju możemy mówić o trzech rodzajach faktoringu. Pierwszym z nich jest faktoring pełny, w którym to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności klienta firmy. Drugi z nich to faktoring niepełny. Oznacza to, że w przypadku, w którym klient nie zapłaci faktury firma musi oddać faktorowi otrzymaną przez niego kwotę. Trzecim rodzajem faktoringu jest faktoring mieszany. W tym przypadku faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności dłużnika jedynie do określonej w umowie kwoty. To rozwiązanie, które zabezpiecza interesy obydwu stron.

Faktoring podzielić możemy również na jawny, cichy oraz półotwarty. W przypadku faktoringu jawnego kontrahent zostaje poinformowany o zmianie firmy, której musi uiścić należność. Faktoring cichy oznacza, że płatnik nie dowiaduje się o zawarciu umowy. Niepełny zaś jest rozwiązaniem, w którym kontrahent zostaje powiadomiony o umowie faktoringowej w momencie otrzymania zapłaty.

Czy to się opłaca?

Oczywistym jest, że zarówno banki, jak i firmy faktoringowe nie zajmują się świadczeniem tego typu usług za darmo. Decydując się na skorzystanie z faktoringu musimy więc liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji od kwoty, na jaką opiewała faktura. Na szczęście, prowizje te nie są wygórowane. Obecnie wynoszą od 2,5 do 4% wartości faktury za każde 30 dni finansowania. Oznacza to, że opłaty nie są duże, co więcej, w zamian otrzymujemy praktycznie natychmiastowy dostęp do pieniędzy. Jest to więc bardziej opłacalne niż np. kredyt dla firm. Co więcej, faktoring jest również bardziej dostępny – mogą z niego korzystać nawet początkujące firmy nie posiadające zdolności kredytowej.

Podsumowując, faktoring to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu wiele firm przestało obawiać się zaległości w płatnościach swoich klientów oraz utraty płynności finansowej. Dzięki rosnącej konkurencji na rynku faktoringowym prowizje za korzystanie z tej metody finansowania są coraz niższe co sprawia, że rozwiązanie to staje się zwyczajnie opłacalne.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

 1. Opłacać zdecydowanie się opłaca według mnie…kilku moich znajomych korzysta, którzy nie mogli się uporać przez dłuższy czas z nieterminowymi płatnościami i zatorami i teraz…mogą się skupić na rozwoju firmy a nie ganianiu kontrahentów

  • Pytanie jak się zabrać na wybór firmy? Ja nie znam nikogo kto korzystał z z faktoringu, a słyszy się o różnych oszustach i nieciekawych ofertach. Ty możesz kogoś odradzić?

 2. Wybór firmy..to zależy, warto po prostu posprawdzać oferty i opinie o danych faktorach. No i też wg mnie lepiej, jeśli faktor zajmuje się tylko usługami faktoringowymi.
  Ogólna uwaga o tym, że usługa jest korzystna nie czyni mnie zleceniodawcą. Faktorów jest bardzo dużo, moi znajomi korzystają akurat z innego.

  • hmmm dla mnie różnorodność oferty i ilość firm zajmujących się takimi usługami nie jest wcale zaletą, bo zwyczajnie się gubię i mam obawy. Chodzi porzecież o mój biznes i pieniądze, a póki co słyszałem tylko o haczykach i mniejszych czy większych oszustwach. A co sądzisz o usługach faktrongowych w bankach?

  • Wg mnie nie jest to dobry kierunek. Tak jak wspominałam, lepiej przyjrzeć się jednostkom, które specjalizują się tylko w tej dziedzinie, żeby za chwilę jako alternatywę do faktoringu nie zaproponowali kredytu 😉

 3. wiele osób tak mówi i to chyba ma sens, bo przecież jesli ktoś zna się na wszystkim, to tak naprawdę na niczym się nie zna… Więc ja też zaczynam sie przekonywać do stricte faktoringowej firmy, bez setki dodatkowych usług

 4. Trzeba mieć sporo farta żeby trafić od razu do właściwej firmy, bo niestety działa też sporo takich niekoniecznie profesjonalnych

  • najlepiej na bieżąco obserwować ten rynek i oferty jesli jest się w gronie potencjalnie zainteresowanych, bo potem w razie kłopotów nie będzie już czasu na takie zastanawianie

  • No tak, niestety to też jest ryzyko. Ale tutaj warto zrobić dobry research i sprawdzić kilka ofert, pogadać z faktorami, posprawdzać opinie zanim cokolwiek się podpisze

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick