Fabryka EKK Wagon coraz bliżej upadłości?

13
Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon w Ostrowie Wielkopolskim z coraz większymi problemami. Na początku lipca informowaliśmy o planach ogłoszenia przez zarząd upadłości spółki. Wszystko wskazuje na to, że procedura upadłościowa już ruszyła. Pracownicy stawiają się jednak na hali przy ulicy Wrocławskiej na stanowiskach pracy z nadzieją, że los zakładu nie jest jednak przesądzony.

Informacja o problemach Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon już chyba nikogo nie zaskakuje. Na początku lat dwutysięcznych strajki, później przejęcie Wagonu przez słowackiego przedsiębiorcę, dalej jego głośny proces, bo oskarżany był o wyprowadzenie ze spółki kilkudziesięciu milionów. Potem od roku 2010 EKK Wagon przeszło w ręce kolejnego właściciela, a od 2012 – aż do teraz niemalże nieprzerwanie firma ma zobowiązania finansowe wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wielokrotnie zgadzał się na rozkładanie zobowiązań na raty, a Urząd Marszałkowski uruchamiał środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na pokrycie wypłat czy składek pracowników.

Na początku lipca po raz kolejny już jeden z pracowników zgłaszał nam sygnały o naprawdę złej sytuacji w EKK Wagon. Wówczas ZUS potwierdził, że nadal firma ma dług w tej instytucji. Jeszcze w 2018 roku do porozumienia z zarządem próbowała dość rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Jak jeszcze wczoraj w rozmowie telefonicznej poinformował senator Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mikołajczyk, zarząd Wagonu nie przystawał na różnego rodzaju propozycje. Tym samym senator potwierdził, że EKK Wagon rozpoczął procedurę ogłoszenia upadłości, z informacji przez nas posiadanych wynika, że wniosek o upadłość jest już w sądzie upadłościowym. Procedura ogłoszenia upadłości wygląda tak, że to właśnie sąd zdecyduje czy i w jakiej formie zgodzi się na upadłość. Ewentualnie w dalszym postępowaniu syndyk zajmie się podziałem majątku firmy, istnieje też prawdopodobieństwo, że być może firmę uda się jednak „uratować”. Wariantów jest kilka i tylko i wyłącznie od obecnego zarządu zależy jak potoczą się losy fabryki i jej pracowników.

Dokładnie 2. lipca na antenie Telewizji Proart w „Wydarzeniach” emitowany został materiał, który miał przedstawiać aktualną sytuację w fabryce EKK Wagon. Wówczas dziennikarka próbowała kontaktować się z zarządem spółki, nie wpuszczono jej na teren zakładu, a telefonicznie prezes nie chciał udzielić odpowiedzi na pytania. Dziś także postanowiliśmy nawiązać z nim kontakt, by u źródła dowiedzieć się czy w ogóle fabryce grozi upadłość oraz jakie losy czekają pracowników. W krótkiej rozmowie stwierdził, że z uwagi na brak rzetelności w poprzednim materiale nie będzie udzielał jakichkolwiek informacji. Następnie prezes rozłączył się.

Co więc dalej z fabryką i przede wszystkim pracownikami? Na razie wszyscy pracują. Dziś rozmawialiśmy telefonicznie z dwoma pracownikami zakładu. Przyznali, że mają świadomość sytuacji w firmie i ewentualności ogłoszenia upadłości. Zarząd informuje na bieżąco o tym przedstawicieli związków zawodowych. Ci drudzy przekazali dziś załodze informacje, że część pensji za maj ma zostać wypłacona im do końca bieżącego tygodnia, do końca następnego tygodnia pracownicy powinni spodziewać się części wynagrodzenia za czerwiec.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. A DLACZEGO PREZES FIRMY EEK WAGON NIE CHCE ROZMAWIAĆ Z DZIENNIKARKA ? JESLI NIE MA NIC DO UKRYCIA , TO POWINIEN ROZMAWIAĆ . O CO TU CHODZI . CZYŻBY NIE CHCIAŁ UJAWNIAĆ JAKIŚ SPRAW ZWIĄZANYCH UPADŁOŚCIA FIRMY , A MOŻE FIRMA NIE UPADNIE I KTOŚ WYKUPI EKK WAGON Z DŁUGAMI . LEPIEJ ŻEBY NIE UPADŁA, BO TAM PRACUJE SPORO LUDZI ,KTÓRZY NA TEJ ROBOCIE SIE DOBRZE ZNAJĄ . NA PRODUKCJI PRACUJĄ TAM SUPER FACHOWCY ,SZKODA BYŁO BY STRACIĆ LUDZI KTÓRZY ZNAJĄ SIE NA PRACY PRZY WAGONACH.

  • A myślisz że ktoś z zarządu się przejmuje pracownikami fizycznymi. Ważne że na ich konta spływają pieniądze. Działanie na szkodę firmy powinno być karalne i siedzieć za to powinni.

 2. Zaskakujące zachowanie Prezesa firmy.
  Ne umie, czy ma coś do ukrycia, że nie odpowiada na pytania dziennikarki.
  Nie poszczególni dziennikarze i media są winni sytuacji w EKK WAGON.
  Odpowiedzialność ponosi tak jak w każdej firmie Zarząd.
  Może lepiej wymienić Zarząd na fachowców i nie dojdzie do upadku EKK Wagon.

 3. Widać trzymają się kurczowo pazurami , bo kasa w portfelu na stołkach się zgadza i to pewnie nie mała. Myśle ze chyba nic nie kombinują ,bo byłby za to , KRYMINAŁ TANGO ,Podobno wypłacili już pracownikom wszystko za maj ,tak kumpel mi dzwonił do Wrocka . Wydaje mi się że losy tej firmy potoczyły by się inaczej ,gdyby tam byli ludzie bardziej obrotni i lepsi menadżerowie , którzy zadbali by nie tylko o swoje portfele , ale o ludzi tam ciężko pracujących . Szkoda było by żeby ten zakład upadł.

 4. Jakim „CUUUDEM” wuefista z Żarowa został preziem w Ostrowie???? Ktoś przecież ekwilibrystycznie bronił przed pamiętną komisją Mira, Rycha i Zbycha z ówczesnej Platformy Obczyźnianej a obecnie „demokraci” (co za zbieg okoliczności – ruskie czołgi też nam przywiozły „demokrację”).

 5. A czy Prezes tej firmy Ekk Wagon ,w ogóle zna się na kolejnictwie ? czy tylko wysoki stołek dla niego się liczy i kasa w portfelu.

 6. Pan Chlebowski z PO ( afera hazardowa ) jest wśród władz EEK Wagon i co uczynił ? Co uczynił jego kolega z PO Urbaniak i radni miasta z PO w Ostrowie aby nie doszło do kolejnej tragedii niszczącej kolejną firmę w mieście ?! Rządy PO pozostawiają po sobie obraz zgliszczy a ludzi w nędzy ! Czy ZUS otrzymał zaległe 25 milionów składek pracowniczych , pobranych a nie odprowadzonych ? Winni chodzą wolni smiejąc się z naiwnych wierzących w obiecanki tych co nic dobrego nie zrobili dla miasta ani Polaków !

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick