DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ewakuują rodziny. W mieszkaniu zauważono pęknięcia [AKTUALIZACJE]

Służby ratunkowe ewakuują mieszkańców jednego z bloków przy ul. Klasztornej w Ostrowie Wielkopolskim – informuje portal wlkp24.info jeden z Czytelników. Strażacy potwierdzają, że otrzymali wezwanie do jednego z bloków zlokalizowanych przy tej ulicy. Wiemy, że o sprawie powiadomiono też władze miasta i Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Służby na razie nie udzielają szczegółowych informacji. Ich praca na miejscu dopiero się rozpoczyna. Także przedstawiciele miasta i MZGM-u jadą na ul. Klasztorną. Również ich będziemy pytać o szczegóły interwencji.

AKTUALIZACJA – 11:48
Straż pożarna potwierdza, że w jednym z mieszkań opuścił się strop. – Ewakuowano 25 osób, a więc wszystkie, które zamieszkiwały blok. Na miejscu pracuje 5 zastępów straży pożarnej, policja, są też władze miasta – informuje dyżurny stanowiska kierowania PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

AKTUALIZACJA – 12:32
Blok, w którym zauważono uszkodzenie, został wybudowany niedawno w ramach programu mieszkaniowego Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „dla systematycznych”. Wcześniej powstało już kilka budynków w jego ramach przy ul. Klasztornej. Do tej pory nie zgłaszano podobnych problemów w którymkolwiek z nich.

AKTUALIZACJA – 12:41
Portal wlkp24.info skontaktował się z prezesem Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który jest na miejscu i miał okazję przyjrzeć się uszkodzeniom.

– Według mojej wiedzy nic poważnego się nie stało. Konstrukcja budynku nie została naruszona. Uszkodzenie dotyczy ścianki działowej i posadzki. Prawdopodobnie doszło do zagęszczenia gruntu pod nią i stąd uszkodzenie – wyjaśnił prezes Andrzej Mazurek.

Jednocześnie przedstawiciel miejskiej spółki uspokaja, że wszystkie mieszkania zostały sprawdzone i – jak zaznaczył – nie stwierdzono w nich podobnych uszkodzeń: – Ścianka, o której mowa, jest ścianką działową i nie ma żadnych właściwości ani zadań konstrukcyjnych.

Wypowiedział się również na temat przyszłości mieszkańców bloku, którzy zostali ewakuowani w związku z zauważeniem pęknięcia: – Według mojej wiedzy i mojego doświadczenia, budynek będzie nadawał się do dalszego zamieszkania. Wszyscy wrócą do domów z wyjątkiem rodziny, w mieszkaniu której odsklepiła się ścianka działowa.

Ostateczną decyzję podejmie jednak nadzór budowlany, który jest na miejscu i analizuje uszkodzenie. Jeśli decyzja co do powrotu będzie pozytywna, wówczas mieszkańcy będą mogli wrócić do mieszkań.

AKTUALIZACJA – 13:12
Sytuację uspokaja również sekretarz Miasta Ostrów Wielkopolski Andrzej Baraniak, który potwierdził, że doszło do rozwarstwienia ścianki działowej z sufitem. Ugięła się także podłoga pod nią.

Odniósł się też do informacji, które również do niego dotarły, jakoby doszło do ugięcia stropu. Jak zaznaczył, nic takiego nie miało miejsca. Strop pozostał nienaruszony.

Rodzina, w której mieszkaniu doszło do uszkodzenia, została otoczona opieką ze strony urzędników. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie mogła wrócić do swojego lokalu. Jeśli będzie taka potrzeba, miasto zapowiedziało pomoc w postaci zapewnienia miejsca w hotelu lub mieszkaniu zastępczym.

AKTUALIZACJA – 14:23
Dobiegają końca działania służb i sztabu kryzysowego. Jak informuje sekretarz miasta Andrzej Baraniak, inspektor nadzoru budowlanego pozwoliła mieszkańcom na powrót do budynku. Wyjątkiem jest mieszkanie, w którym stwierdzono pęknięcia. Ono zostało wyłączone z użytku.

Profilaktycznie nadzór wydał również osobną decyzję dotyczącą mieszkania sąsiadującego z nim. Jednak nikt w nim nie mieszkał. Dobiegał tam końca remont.

5 Dołącz do dyskusji


Ta informacja powstała dzięki naszemu Czytelnikowi. Jesteś świadkiem zdarzenia? Poinformuj nas o tym na redakcja@wlkp24.info, fb.com/wlkp24 lub zadzwoń na 661 997 997. Jesteśmy też na WhatsAppie i Signalu.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • B
  Banasiak

  niedziela, 4 czerwca, 2023

  Skoro zatapia piwnicę to znaczy, że wypłukuje grunt pod budynkiem.
  Tak się kończy zamykanie zapory na zbiorniku retencyjnym dla wędkarzy.

  Odpowiedz
 • O
  Oleś

  niedziela, 4 czerwca, 2023

  Strop nie mógł pozostać nienaruszony, bo tam nie ma stropu! To jest część niepodpiwniczona i po prostu „usiadła” posadzka. Nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną.

  Odpowiedz
 • P
  podpis

  niedziela, 4 czerwca, 2023

  Ja na miejscu mieszkańców mierzyłabym rozstaw ścian nośnych przed i po ulewie czy się budynek nie rozłazi.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowiak

  niedziela, 4 czerwca, 2023

  W sumie nic się nie stało, powiedział bym więcej, jeden wielki sukces.

  Odpowiedz
 • JRTK
  jedyna racja to konfederacja!

  niedziela, 4 czerwca, 2023

  No pan Baraniak to jak najbardziej kompetentna osoba do wygłaszania opinii:” …doszło do rozwarstwienia ścianki działowej z sufitem”.
  A pan Mazurek drugi „orzeł” 🙂
  Jeśli pęknięcie było spowodowane osiadaniem gruntu to jest bardzo poważne ostrzeżenie. Bloki na tym osiedlu posadowione są w trudnych warunkach gruntowych i może to być ostrzeżenie przed dalszymi awariami w budynkach. Niedawno doszło do zalania wodami gruntowymi piwnic we wszystkich budynkach. Nie dosyć, że to spaprana jest izolacja budynków to jest to także ostrzeżenie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz