Elektroniczna dokumentacja medyczna

2
Dokumentacja medyczna online to już nie są mrzonki, ale coraz bliższa rzeczywistość.

„Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa”- taka nazwę nowi projekt związany z tworzeniem Platformy Wielkopolskiej. Wartość projektu dla Powiatu Ostrowskiego, to: 2 978 611,33 zł. wkład własny 446 791,70 zł ( rozłożone na 3 lata 2017, 2018, 2019). Dofinansowanie wynosi 2 531 819,63 zł.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, odbyło się oficjalne podpisanie Umów Partnerskich takich powiatów, jak: jarociński, kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski z Województwem Wielkopolskim z siedzibą  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, reprezentowanym przez Macieja Sytka – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dyrektora departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Łącznie do zadań przystąpi 29 partnerów: 28 powiatów i Miasto Poznań. Z ramienia Powiatu Ostrowskiego umowę podpisali: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk, Skarbnik Powiatu Ostrowskiego Donata Kupczyk, oraz Dyrektor ds. Ekonomiczno- Finansowych ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim- Piotr Skoczylas.

Celem projektu jest dostarczenie pacjentom z Wielkopolski dwóch usług możliwych do zrealizowania przy wykorzystaniu sieci internetowej:
– usługi dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej  ( usługa e- dokumentacji),
– usługi rejestracji do usług świadczonych przez podmioty lecznicze biorące udział w projekcie (usługa e- rejestracji).

Elektroniczna platforma usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia umożliwi gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. By zrealizować zadanie Partnerzy wyposażani będą w niezbędny sprzęt i infrastrukturę techniczną do wytwarzania,  przetwarzania, przechowywania i przekazywania- wymiany dokumentów elektronicznych.

Dokumentacja internetowa tworzona będzie już od momentu urodzin. Książeczka zdrowia, w której znajdują się inf. o uczuleniach, szczepieniach itd. – wszystko to, będzie za zgodą pacjenta na potrzeby danego lekarza, udostępniane online. Stosowana będzie standaryzacja zapisów, do kompatybilności z Platformami P, oraz po to, by dokumenty można było także odczytać również w szpitalach za granicą.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. EDM to ważna sprawa, wiele ułatwia. Nie dziwię się, że obligują nas do wprowadzenia tego. Mnie na początku nie przekonywała, ale na szczęście przyzwyczaiłem się do całkiem wygodnego i przejrzystego programu. Teraz nie wyobrażam już sobie korzystać z dokumentacji papierowej. Można przetestować kilka programów i wybrać idealny dla siebie. Takie najpopularniejsze to Medfile, drEryk, mPendium oraz iGabinet. Ja wybrałem pierwszy, bo ma ważne dla mnie funkcje i działa bez nstalowania.

  2. Rozwijamy sie coraz bardziej, niektóre programy nadążają za potrzebami lekarzy a inne niekoniecznie. Zauważyłem, że stare dobre mp zostało w tyle pod tym względem i trzeba było szukać czegoś co jest bardziej zaawansowane, gdzie nie trzeba tyle klikać. Medfile jest niezły ma raporty, erecepty i ezwolnienia.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick