Eksperymenty, pokazy, doświadczenia… Festiwal Nauki w Ludwikowie

0
Jak wygląda układ planetarny? Po co nam drzewa? Jak prawidłowo segregować odpady? - to tylko niewielka cześć pytań, na które odpowiedzi szukali uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Przygodzice. A to wszystko w ramach drugiej edycji Festiwalu Nauki w Centrum Kreatywności w Ludwikowie. 

Przygotowanie eksperymentów, zadań i makiet, jakie uczniowie podstawówek z gminy Przygodzice mieli okazję zaprezentować podczas Festiwalu Nauki zajęło im wiele czasu i wymagało ogromnych nakładów cierpliwości i kreatywności. Młodzież robiła to podczas zajęć, które obywały się w ramach projektu „Nowoczesna edukacja w szkołach gminy Przygodzice”. – W ramach realizacji juz konkretnie zajęć z uczniami, przewidzieliśmy na etapie połowy mniej więcej realizacji projektu i na koniec projektu festiwal, który jest podsumowaniem całej tej pracy, którą uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami w ramach zadań projektowych. W ramach festiwalu (…) uczniowie prezentują wyniki swojej pracy – mówi Dariusz Spychalski, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół w Przygodzicach.

Podczas Festiwalu Nauki, który odbył się w Centrum Kreatywności w Ludwikowie, nie brakowało stoisk z zagadkami, zadaniami i pokazami z różnych dziedzin nauki – matematyki, fizyki, biologii, geografii, języka polskiego czy angielskiego. Dzieci chętnie pokazywały swoim rówieśnikom z innych klas i szkół efekty swojej pracy. Wszystkie stanowiska przyciągały uwagę, bo na każdym coś się działo. Interaktywność sprawiała frajdę młodzieży i pozwalała im uczyć się przez zabawę. – Wiele można się nauczyć i dowiedzieć, juz tak poza podstawą programową – stwierdza Barbara Bogucka, uczennica Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim.

Młodzież po okresie pandemii jest spragniona kontaktu z równieśnikami. Festiwal Nauki pozwala im nie tylko na spotkanie z uczniami innych szkół z terenu gminy, ale też na rozwijanie swoich kompetencji w różnym zakresie. – Postanowiłam, że będziemy z uczniami rozwijać wyobraźnię przestrzenną, jest to jeden z działów matematyki. W związku z tym, żeby zainteresować uczniów od origami, czyli składania figur – mówi Katarzyna Bella, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej w Jankowie Przygodzkim.

Zajęcia w ramach programu „Nowoczesna edukacja w szkołach gminy Przygodzice” trwają już od dwóch lat. Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2020, jego wartość to ponad 1,85 miliona złotych, z czego dofinansowanie to ponad 1.7 miliona złotych. Różnica między wartością projektu a dofinansowaniem to wkład własny gminy w postaci wynajmu sal niezbędnych do przeprowadzania zajęć z uczniami w szkołach czy zorganizowania Festiwalu Nauki w Ludwikowie.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick