Ekologia, drewno i Dolina Baryczy. Przystanki autobusowe w Przygodzicach w nowej szacie

4
Jaka jest funkcja przystanku autobusowego? To przede wszystkim oczekiwanie na przyjazd zbiorowego środka transportu. Okazuje się, że w Przygodzicach te miejsca mają do zaoferowania o wiele więcej. Mogą być oazą dla owadów lub mini galerią lokalnych zdjęć na świeżym powietrzu.

Przystanek autobusowy, z którego podczas ulewy zbierana jest woda do pojemnika na deszczówkę to podjecie iście ekologiczne. Tak właśnie do sprawy odnowienia wizerunku miejsca tuż przy Domu Ludowym w Przygodzicach podeszli tamtejsi urzędnicy. Chcieli, by wiata była nowoczesna, ale też nawiązywała stylistyką do Doliny Baryczy. – Jako gmina Przygodzice jesteśmy członkiem Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo dla Doliny Baryczy. partnerstwo przygotowało taki projekt architektury drewnianej, katalog architektury drewnianej Doliny Baryczy. Zarówno tablice, jak i wiata były wzorowane na tym katalogu. Wiata ma spad w jedną stronę – chcieliśmy również promować zbieranie deszczówki, dlatego przy wiacie, z drugiej strony znalazł się zbiornik do zbierania deszczówki – mówi Dariusz Piechowiak z przygodzickiego magistratu.

Zbieranie deszczówki przy przystanku to nie jedyna innowacja. Z tyłu wiaty znajdują się domki dla owadów, a z boku drewniany pojemnik ułatwiający segregację odpadów. Teren za przystankiem został w porozumieniu z pobliskim Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego zagospodarowany tablicami informacyjnymi, z jednej strony na temat szeroko pojętego pszczelarstwa, z drugiej – fotografiami przyrody. Autorem zdjęć ptactwa jest dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, Robert Kaczmarek. – Udało się zamieścić również zdjęcia ptaków (…) Stwierdziliśmy, że jeśli z jednej strony jest tematyka pszczelarstwa, to z drugiej nie zostawimy tych tablic pustych, więc udało się przemycić fotografie z Doliny Barycz– mówi Robert Kaczmarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.

Tuż za przystankiem posadzono drzewa miododajne, więc nowa roślinność wraz z tablicami informacyjnymi i drewnianą wiatą z domkami dla owadów tworzą spójną całość. Projekt kosztował ponad 100 tysięcy złotych, z czego 72 tysiące to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Co ciekawe, w ramach jego realizacji powstała tez czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Szperek w Antoninie, która ma służyć wszystkim miłośnikom ptaków.

W Przygodzicach zmianę przeszły także przystanki autobusowe wzdłuż ulicy Wrocławskiej. Tym razem w ramach funduszu sołeckiego. Na jednej z wiat widnieją tablice obrazujące przyrodę Doliny Baryczy. – Myślę, że żyjemy w miejscu tak bioróżnorodnym, że nie było możliwości, żeby pominąć obszar, w którym żyjemy, stąd pomysł na przedstawienie Doliny Baryczy (…). Drugi przystanej to Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice, który jest naszą chlubą, który występuje na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Dzisiaj już mogę zdradzić, że wykonany wkrótce trzeci przystanek, poświęcony miejscowej OSP – tłumaczy Robert Wnuk, sołtys Przygodzic.

Ważne, by z odnowionych przystanków korzystać z przyjemnością i przez lata zachować je w stanie zbliżonym do obecnego, chroniąc przed działalnością chociażby wandali.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Przygodzice mają wspaniałego sołtysa! Patrząc na Jego poczynania żałuję że już tam nie mieszkam. Pozdrawiam i dużo wytrwałości życzę 😉

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick