EKK Wagon będzie miało nowego właściciela?

6
"Kaliski sąd wybrał ofertę Agencji Rozwoju Przemysłu na zakup znajdującego się w upadłości producenta wagonów towarowych EKK Wagon. Planowany jest rozwój produkcji i inwestycje warte setki milionów złotych" - informuje branżowy serwis rynek-kolejowy.pl. Potencjalny przyszły właściciel zaznacza, że chciałby zainwestować w ostrowską firmę i znacznie zwiększyć zatrudnienie.

Fabryka EKK Wagon to legendarna firma, która rozsławiła Ostrów Wielkopolski nie tylko w regionie, ale w całym kraju. W latach świetności zatrudniała kilka tysięcy pracowników, którzy budowali wagony kursujące praktycznie na wszystkich trasach. Ostatnie lata nie były dla firmy dobre. Pracownicy kilkukrotnie strajkowali, domagali się lepszych płac, wielu odeszło, nie widząc szansy na rozwój i utrzymanie rodzin.

Firma ogłosiła upadłość. Teraz jednak pojawia się światełko w tunelu. Jak informuje branżowy serwis rynek-kolejowy.pl, „kaliski sąd wybrał ofertę Agencji Rozwoju Przemysłu na zakup znajdującego się w upadłości producenta wagonów towarowych EKK Wagon. Planowany jest rozwój produkcji i inwestycje warte setki milionów złotych”.

Na razie do tego jeszcze daleka droga, bo ARP nie została na razie właścicielem ostrowskiej fabryki wagonów. Na razie wiadomo tyle, że oferta Polskiego Taboru Szynowego jako jedyna spełniła wymogi formalne. Dlatego jest o krok bliżej do sfinalizowania transakcji. „Koszt zakupu od syndyka zorganizowanej części przedsiębiorstwa to prawie 37 mln zł – bez uwzględnienia niezbędnych nakładów inwestycyjnych oraz kapitału obrotowego” – czytamy dalej w serwisie rynek-kolejowy.pl.

Plany potencjalnego właściciela są ambitne. Branżowy portal powołuje się na Radosława Pacewicza, pełnomocnika zarządu ds. Sektora Kolejowego w Agencji Rozwoju Przemysłu, który mówi, że EKK Wagon miałaby w perspektywie najbliższych lat zwiększyć zatrudnienie najpierw do 500, a następnie do 1500 osób, biorąc pod uwagę drugi zakład – w Kaliszu.

Jak informuje rynek-kolejowy.pl, do transakcji może dojść najwcześniej w listopadzie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 13

  Powinno się tę firmę wnikliwie prześwietlić. Pamiętam swego czasu wywiad z Sekelem, na początku była euforia. Każdy wie co z tego wynikło…

 2. 13

  Oby kolejna firma nie okazała się wydmuszką .Zrobić zapis ,że jeżeli w ciągu 1 do 2 lat nie będą realizowane warunki
  umowy to zostanie rozwiązana z karnymi odsetkami zawartymi w umowie.
  Aby nie wyszło tak jak z browarem , który do dzisiaj nie spełnia obietnic stawianych przez kupującego.

  • ARP to nie firma wydmuszka, tylko państwowy urząd. Czynownicy już rządzili Wagonem – w PRL-u. I nie tylko Wagonem. Skończyło się, jak skończyło. Nowe wraca.

 3. 2
  1

  A skąd kasa na zakup firmy ? Kupujący maja nadzieje że kasa z Brukseli wpłynie ? Ale to wielka nie wiadoma, Wszystko wskazuje ze z UNII kasy nie bedzie .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick