Egzaminatorzy znów protestują. W kaliskim WORD także?

1
Egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego ponownie protestują. Wcześniejsze spotkania z przedstawicielami ministerstwa nie dały oczekiwanych rezultatów. Zapytaliśmy dyrektorka kaliskiej placówki o aktualną sytuację.

Egzaminatorzy wśród swoich postulatów zawarli cztery punkty, które ich zdaniem powinny być spełnione:

1. Zmiany rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców (Dz.U. z 2007 nr 197 poz. 1437), w sposób uwzględniający:
a) minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii
prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto (słownie: sześć tysięcy złotych);
b) wzrost ww. wynagrodzenia odpowiednio do zakresu posiadanych uprawnień;
c) likwidację dodatku zadaniowego;
d) likwidację „widełek” wynagrodzenia;
e) utworzenie specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów

2. Zmiany systemu egzaminowania, która zostanie wypracowana przez powołany przez Ministra Infrastruktury zespół składający się z przedstawicieli Ministerstwa oraz egzaminatorów, ze szczególnym uwzględnieniem:
a) zwiększenia niezależności egzaminatorów;
b) zmiany sposobu i trybu nadzoru nad przeprowadzaniem egzaminów państwowych;
c) zmiany sposobu oceny kandydatów na kierowców i kierowców

3. Powołania spośród egzaminatorów Rzecznika Praw Egzaminatorów (w tym opracowania zasad powoływania oraz trybu działania rzecznika), który będzie stał na straży praw egzaminatorów

4. Opracowania sposobu wymiany informacji pomiędzy Ministrem Infrastruktury a egzaminatorami w celu skutecznego procedowania zmian w obowiązującym prawie, z zastrzeżeniem osobistego udziału Pana Ministra Andrzeja Adamczyka w prowadzonych rozmowach.

Wcześniejsze rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów, dlatego egzaminatorzy postanowili ponownie przystąpić do protestu. Wielu w całej Polsce nie przyszło dziś do pracy, a egzaminy praktyczne musiały zostać odwołane. Zapytaliśmy, jak sytuacja wygląda w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu. – Egzaminy odbywają się normalnie. W naszej placówce nie ma żadnych problemów związanych z protestem – informuje w rozmowie z portalem wlkp24.info Sławomir Chrzanowski, dyrektor kaliskiego WORD-u.

Protestujący chcą spotkania z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Dotychczas na rozmowy oddelegowywany był minister Rafał Weber. Egzaminatorzy ostrzegają, że protest będzie trwał bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu będzie wyznaczenie terminu z ministerm Adamczykiem do 31 sierpnia tego roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick