e-PITy 2017. Podsumowanie

0
Polacy coraz chętniej rozliczają się z fiskusem elektronicznie. W pierwszym miesiącu 2018 roku złożono już niemal 1 mln e-deklaracji. Jak wynika z ubiegłorocznych statystyk, prawie 12 milionów podatników rozlicza się przez Internet, a ich liczba systematycznie rośnie. W brew stereotypom elektroniczne deklaracje to nie tylko domena ludzi młodych. W poprzednim roku skorzystało z nich ponad 18 tysięcy seniorów w wieku powyżej 90-ciu lat.

Wielkopolska tradycyjnie już plasuje się w krajowej czołówce pod względem ilości PITów złożonych przez Internet. Wyprzedzają nas tylko województwa: mazowieckie i śląskie. Mieszkańcy naszego województwa wysłali w ostatniej kampanii rozliczeń 875 tys. e-PITów, czyli o 116 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Stanowi to niemal 10% wszystkich złożonych elektronicznie w kraju zeznań rocznych.

E-deklaracje to szybkość i wygoda, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Od 2015 roku resort finansów udostępnia również usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), dzięki któremu wysłanie PIT-a staje się jeszcze prostsze. PFR to propozycja rozliczenia rocznego za rok 2017 PIT-37 i PIT-38, udostępniana przez administrację skarbową, przygotowana na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Taki wstępnie
przygotowany i wypełniony formularz można uzupełnić np. o ulgi i odliczenia, a następnie wysłać. W tym roku wstępnie wypełnione zeznania podatkowe będzie można pobrać z Portalu Podatkowego (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) od połowy marca.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick