Dzisiaj pogrzeb Benedykta XVI. W całej diecezji zabiją dzwony

1
Fot. Agencia LUSA (CC BY 3.0), Wikimedia
Przedstawiciele Diecezji Kaliskiej poinformowali, że w czwartek, 5 stycznia o 9:30 we wszystkich parafiach zabiją dzwony kościelne. Będzie to miało miejsce w chwili rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI. Papież senior zmarł 31 grudnia 2022 roku.

Najpierw Biskup Kaliski Damian Bryl zachęcał, aby w dzień pogrzebu Benedykta XVI we wszystkich parafiach zabiły dzwony, a w czwartkowy poranek Diecezja Kaliska poinformowała na swoim fanpage’u, że tak właśnie się stanie. Ma to nastąpić o 9:30.

„Biskup Kaliski zachęca, aby w dzień pogrzebu Benedykta XVI wszystkie parafie i wspólnoty diecezji kaliskiej włączyły się do modlitwy w intencji Zmarłego Papieża. Jeśli to możliwe, prosimy o odprawienie Mszy św. żałobnych. Niech zewnętrznym znakiem żałoby będą wywieszone flagi z kirem oraz wystawiony w widocznym miejscu wizerunek Zmarłego Papieża” – czytamy w komunikacie diecezji.

Joseph Ratzinger został wybrany na głowę Kościoła Katolickiego 19 kwietnia 2005. Był papieżem po śmierci św. Jana Pawła II do chwili rezygnacji, która nastąpiła 28 lutego 2013 roku. Jego następcą został Franciszek. To właśnie obecny papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się 5 stycznia o 9:30.

Benedykt XVI był 265. papieżem, który zasiadł na Stolicy Apostolskiej. Pierwszy raz w historii pogrzeb zmarłego papieża będzie odprawiała urzędująca głowa Kościoła.

„Diecezjalne dziękczynnie za życie i pontyfikat Benedykta XVI będzie miało miejsce podczas Mszy św. celebrowanej w niedzielę 8 stycznia o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej. Zapraszamy do udziału w Mszy św. kapłanów oraz wiernych naszej diecezji” – czytamy dalej.

Dzień wcześniej o 12.00 będzie celebrowana msza św. dziękczynna za życie zmarłego papieża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick