Dziś Wielki Czwartek. Katolicy rozpoczynają Triduum Paschalne

3
Dziś w Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzydniowy okres przygotowań do święta Wielkiej Nocy, czyli zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to dzień wyjątkowy dla księży, ponieważ jest on pamiątką ustanowienia Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa.

W kościołach odprawiane są uroczyste msze święte, zwane Mszą Wieczerzy Pańskiej. Podczas mszy w trakcie hymnu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. Dzwonki aż do rozpoczęcia „Chwała na wysokości” podczas nocnej Mszy Wigilii Paschalnej są zastąpione przez kołatki.

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenie Go przez bliskich.

Tradycją jest też wręczanie kwiatów oraz składanie życzeń kapłanom.

TRIDUUM PASCHALNE W TELEWIZJI PROART! POKAŻEMY JE NA ŻYWO

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawe ilu z tych „wierzących”, którzy klepią po kolei sobie i dzieciom wszystkie sakramenty ochoczo i z przyjemnością odwiedza w tym tygodniu kościół i w ogóle wie po co to robi. 🙂

  2. Polak to głęboki wierzący… na pokaz….a czarnym krukom to pasuje… bo nadal mają wiele głupich posłusznych „owieczek”.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick