Dziś święto Trzech Króli!

1
Fot. pixabay.com
6 stycznia w Kościele chrześcijańskim obchodzi święto Objawienia Pańskiego, zwane również świętem Trzech Króli. Symbolem tego dnia jest opisana w Ewangelii św. Mateusza historia, kiedy to nowo narodzonego Jezusa przychodzą mędrcy ze Wschodu, ofiarowując mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Mędrcami ze wschodu opisanymi w Biblii są Kacper, Melchior i Baltazar. Mają oni być symbolem ludzkości, która oddaje pokłon Chrystusowi. Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół.

W powojennej Polsce, był to dzień wolny od pracy. Zmieniło się to w 1960 roku, a zniesiono to ustawą Sejmu PRL-u. Powrócono do tego w 2010 roku, a ustawę podpisał Bronisław Komorowski.

Najpopularniejszym zwyczajem tego dnia jest pisanie na drzwiach wejściowych każdego domu: C+M+B i bieżącą datę. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Tradycyjnie odbywają się też uliczne orszaki. Taki też odbędzie się dziś w Ostrowie Wielkopolskim. Wyrusza spod Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godzinie 14.30.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick