Dziś święto Trzech Króli. Znaczenie, historia i obyczaje.

1
Dziś święto Objawienia Pańskiego znane również jako święto Trzech Króli. Dla chrześcijan to uroczystość mająca na celu uczcić objawienie się Boga człowiekowi.

Święto to kojarzy się nam z przybyciem trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, których do miejsca narodzenia Chrystusa poprowadziła gwiazda Betlejemska. Ci chcąc oddać cześć swemu Panu, podarowali mu złoto, kadzidło i mirrę.

Dawnym zwyczajem było okadzanie kadzidłem wejść do swoich domów. To miało chronić przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu, złotem dotykano szyi. Od XVIII wieku, w kościele święcimy kredę, którą później na drzwiach wejściowych do naszych domów piszemy C+M+B oraz obecny rok. To z łaciny oznacza Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Są to także pierwsze litery imion wspomnianych mędrców.

W wielu miastach, zwyczajem obchodzenia tego święta są kolorowe i uroczyste orszaki Trzech Króli. Odbywają się także uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tak samo jak w m.in. Austrii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji oraz we Włoszech.

Mówi: Ks. prałat Andrzej Szudra, proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Mędrcy (naukowcy, badacze) ze wschodu (z Babilonu), żadni z nich królowie ;(
    Nie weszli do stajni, odwiedzić nowo narodzonego, tylko do domu !
    cytat z: ” Mt, 2, 1-12 „

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick