Dziś Święto Pracy

0
1 maja, święto klasy robotniczej, nazywane jest też Międzynarodowym Dniem Ludzi Solidarności Pracy. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku.

Data 1 maja ma upamiętniać strajk amerykańskich robotników z Chicago, którzy domagali się 8-godzinnego systemu pracy. Zostali oni brutalnie stłumieni przez policję.

Tradycja pochodów zrodziła się w 1860 roku w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Początkowo nielegalne, z czasem zostały uznane za oficjalną część obchodów tego dnia.

W Polsce 1 maja jest ściśle związany z socjalizmem. Wszedł do jego tradycji. W późniejszych latach został przejęty przez komunistów. Dzień ten został uznany za święto państwowe w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W latach 80-tych pochody 1-majowe były brutalnie przerywane i często przeradzały się w starcia z ZOMO.

Dzień 1 maja ma też swoje znaczenie religijne w chrześcijaństwie. Jest to święto Józefa Rzemieślnika. Tego dnia Kościół modli się za pracujących. Pragnie zwrócić uwagę na ludzką pracę w aspekcie chrześcijańskim, ale też społecznym i narodowym.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick