Dziś piątek 13-tego. Dlaczego jest pechowy?

4
Piątek 13-tego uznawany jest za dzień pechowy i najpopularniejszy przesąd w naszej kulturze. Co ciekawe, ten "pechowy" dzień uznaje się nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, Finlandii, Irlandii, Danii, Czechach, Norwegii i Bułgarii.

Historia mówi o 13-tym dniu jako dacie aresztowania Templariuszy przez króla Filipa IV. Mistrz zakonu, zanim spłonął na stosie, miał przekląć Filipa IV oraz papieża Klemensa V. Rok później obaj już nie żyli.

Dopiero w XX wieku ludzie zaczęli uznawać piątek 13-tego za dzień pechowy. W naszej kulturze trzynastka została ogólnie przyjęta jako liczba nieszczęśliwa. Następny piątek 13-tego przypada w lipcu.

Wierzymy, że pechowy może być także czarny kot przebiegający nam przez drogę, przejście pod drabiną, witanie się przez próg, rozsypana sól czy zbite lustro.

Lepiej jednak, kiedy takie zabobony będziemy traktować z przymrużeniem oka.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. 13.X.1307r. w piątek aresztowano Templariuszy wraz z wielkim mistrzem. Jacques de Molay został spalony na stosie 18.III.1314, wtedy rzucił przekleństwo.

  2. Ale 13 kwietnia 1945 roku załoga czołgu 102 Rudy, zaatakowała niemiecki desant na wybrzeżu, uniemożliwiła wywiezienie materiałów rozszczepialnych i może ocaliła Europę przed niemiecką bombą atomową? Szczęście!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick