Dziś możemy je jeść do woli! Obchodzimy Tłusty Czwartek

1
Jest pyszny, słodki i bardzo kaloryczny! Raz w roku jednak można odpuścić dietę i zjeść go z nadzieniem budyniowym lub z powidłami. Mowa o pączkach, bo dziś Tłusty Czwartek! Dzień ten odlicza ostatni tydzień karnawału, a jego symbolem stały się właśnie okrągłe słodkości i aż trudno uwierzyć w to, ile mają kalorii...

Jeden pączek może mieć tyle samo kalorii, co na przykład trzy czekoladowe babeczki, hot-dog, czy kroma chleba z masłem i dwoma jajkami. Ten klasyczny, najbardziej lubiany, lukrowany pączek to aż 350 kalorii.

W Tłusty Czwartek można jednak przymknąć oko na kalorie. Produkcja tych słodkości zaczęła się już dzień wcześniej w godzinach popołudniowych. – Nad pączkami pracowały trzy zmiany, a ich produkcja zakończyła się późno w nocy. Na Tłusty Czwartek potrafimy zrobić nawet kilkadziesiąt tysięcy pączków. Tworzymy je ręcznie. Tak, jak robiły to nasze babcie – mówiła Krystyna Wieczorek, właścicielka jednej z ostrowskich piekarni.

Do wyboru mamy te z budyniem, czekoladą, adwokatem, serem, ale od lat, niezmiennie króluje ten z powidłami. – To powidła śliwkowe nadają pączkowi ten charakterystyczny smak i to najbardziej lubią nasi klienci – dodaje Krystyna Wieczorek.

Zjedzenie pączka to nie problem, ale dla tych, którzy liczą kalorię to spalenie go będzie dużo trudniejsze. Przyjmuje się, że do spalenia tych kalorii potrzeba ponad godziny gry w tenisa, ponad 50 minut aerobiku, ponad pół godziny joggingu, czy 1,5 godziny… sprzątania.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick