Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka!

3
Fot: GFFFV Poland/Obiektiv.com
Pracują w przerażająco wysokich temperaturach, ale mają też do czynienia z takimi żywiołami jak woda czy wiatr. Narażają własne życie, by ratować tych, którzy bez odpowiedniego sprzętu, nie będą mieli z ogniem żadnych szans. Mowa o strażakach zarówno tych państwowych, jak i ochotniczych. Dziś ich święto!

Święto zainicjował australijski strażak, który podczas jednej z akcji gaśniczych stracił pięciu swoich kolegów. Zginęli na służbie, ratując ludzkie życie. By oddać im hołd i okazać wsparcie dla ich rodzin zaczęto nosić czerwono-niebieską wstążkę. Odzew w mediach społecznościowych okazał się niesamowity. Po konsultacjach ustalono, że dzień, w którym wspomina się św. Floriana, będzie też dniem strażaka.

„W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi – pożarowi – bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy.”

A św. Florian to właśnie patron strażaków. W kościele ogłoszony świętym i chrześcijańskim męczennikiem. Jako młody chłopak został powołany do armii cesarza rzymskiego. Ujął się wtedy za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Został za to skazany na karę śmierci. Według legendy obok funkcji wojskowych, dowodził też oddziałem gaśniczym. Jednym wiadrem wody ocalił wioskę od całkowitego spalenia.

>>ZOBACZ PRACĘ STRAŻAKÓW W PROGRAMIE MELDUNEK Z REGIONU TELEWIZJI PROART<<

Strażacy gaszą pożary, uczestniczą w akcji ratunkowej podczas wypadków samochodowych. Często bez ich sprzętu i siły nie można wydostać poszkodowanych z pojazdów. Walczą też ze skutkami wichur, ulew, z groźnymi dla zdrowia chemikaliami i owadami. Gdy słyszą wezwanie, są gotowi do wyjazdu w niecałą minutę. Zdarza się też, że przerywają swój urlop, by pomóc kolegom z jednostki.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick