Dziś Kościół świętuje Boże Narodzenie!

0
Fot. pixabay.com
Dziś Kościół Katolicki świętuje Boże Narodzenie. Dzień poprzedzał 3-tygodniowy adwent, czas oczekiwania na narodziny Chrystusa. W Polskiej tradycji to dzień celebracji i spotkań z najbliższymi. Z kolei w katolickiej tradycji, narodzin Jezusa Chrystusa oczekuje się na Pasterce, uroczystej mszy świętej, która odbywa się najczęściej o północy w Wigilię.

W Ewangeliach nie jest wspomniana data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o jego narodzinach w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał: “Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, który narodził się w Betlejem, miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”.

Święta Bożego Narodzenia nie obchodzą np. Świadkowie Jehowy. Uważają, że Jezus swoim naśladowcom nakazał obchodzenie tylko jednego święta – rocznicy Wieczerzy Pańskiej. Ponadto uważają, że Boże Narodzenie jest pogańskim świętem, a 25 grudnia nie jest prawdziwą datą narodzin Chrystusa.

Boże Narodzenie jest jedynym świętem w tym okresie, jakie obchodzi się w np. Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie obchodzą ani Wigilii, ani drugiego dnia świąt. To właśnie w Boże Narodzenie o poranku wręczają sobie świąteczne prezenty.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick