DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dziś Dzień Sołtysa! Jakie są plusy i minusy tego stanowiska?

Kandydatura na objęcie stanowiska sołtysa zgłaszana jest przez mieszkańców. Zgłoszona osoba musi wyrazić zgodę. Na początku pewne wątpliwości miała Maria Karolak, sołtyska Lewkowa, która swoją funkcję piastuje od 2015 roku. – Mieszkańcy już wcześniej robili tzw. „podchody”, ale ja nie byłam zdecydowana. Przemyślałam wszystko i zgodziłam się. Jestem na emeryturze i to było pewnego rodzaju wyzwanie dla mnie – powiedziała w rozmowie z wlkp24.info.

Fotel sołtysa to wyboista droga. Są miłe chwile, ale nie brakuje też tych stresujących. – Plusem na pewno jest duży kontakt z mieszkańcami. Podczas spotkań można się od ludzi dużo dowiedzieć, co można zmienić, poprawić – mówi Maria Karolak.

Sołtyska Lewkowa podkreśla, że nie wszystko można załatwić, ale trzeba próbować. – To jest właśnie ten minus. Trzeba wysłuchać mieszkańców, przeanalizować problem, spróbować załatwić. Nie wszystkim się dogodzi, ale problemy też trzeba brać na swoje barki.

Problemy i stresujące momenty wynagradza widok piękniejącej wioski. – Gdy widzę, jak z zewnętrznej siłowni korzystają młode osoby, a na placu zabaw obok bawią się matki z dziećmi to to cieszy oko. Sołtys musi starać się, by wieś rozwijała się, a mieszkańcy byli zadowoleni – dodaje Maria Karolak.

Robert Wnuk jest jednym z najmłodszych sołtysów w regionie. Włodarz sołectwa Przygodzice od 2019 roku powiedział w rozmowie z naszym portalem, że jeśli ktoś lubi ludzi i kontakt z nimi, współpracę to nie ma rzeczy niemożliwych. – Przy dobrej współpracy można zorganizować i załatwić z pozoru niemożliwe. Zdarzają się również problemy, ale to naturalne. Wynikają z ludzkich potrzeb, odmiennych charakterów. Najważniejsze aby sobie z nimi radzić.

Jego zdaniem skrzydeł dodaje jednak wsparcie mieszkańców, którego – jak mówi sołtys – nie brakuje. – Dodaje motywacji i utwierdza w przekonaniu że obrało się właściwy kierunek. To szalenie ważne – dodaje Robert Wnuk.

Wszystkim sołtyskom i sołtysom życzymy wszelkiej pomyślności i niekończącego się wsparcia mieszkańców!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz