Dziś Dzień Dziecka Zaginionego

0
Fot.pixabay.com
W 2017 roku policja odnotowała 19 563 zaginięć osób, z czego 6 749 stanowiły osoby poniżej 18 roku życia. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Choć statystyki zaginięć spadają to wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem na dużą skalę.
kalisz.policja.gov.pl

Przyczyny zaginięć najmniejszych dzieci to najczęściej brak uwagi lub wyobraźni ze strony opiekuna. W wielu przypadkach dziecko się odnajduje, jednak niestety zdarzają się też przypadki, kiedy poszukiwania kończą się tragicznie (dochodzi do wypadku lub utonięcia dziecka). – Bardzo niepokojącym zjawiskiem w tej kategorii wiekowej są w Polsce tzw. porwania rodzicielskie, czyli sytuacje w których jedno z rodziców lub opiekunów posiadających pełną władzę rodzicielską, bez woli i wiedzy drugiego z nich wywozi lub zatrzymuje osobę małoletnią. Sprawy te są o tyle trudne, że to najbliższe dziecku osoby krzywdzą je, narażając swoje pociechy na ogromny stres i rozłąkę z drugim rodzicem – informują policjanci.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Najliczniejszą grupę zaginionych małoletnich stanowi już od kilku lat młodzież między 14-tym, a 17-tym rokiem życia. W 2017 roku odnotowano ponad pięć tysięcy takich zaginięć. Głównym powodem zaginięć tych młodych osób są celowe ucieczki z domów rodzinnych, domów dziecka i różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ucieczki te są często spowodowane przemocą, której nieletni doświadczają w domach lub po prostu chęć „wyrwania się”. – Przyczyną są także głębsze konflikty z bliskimi lub problemy w nauce – dodaje policja.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma datę nieprzypadkową. 25 maja to dzień zaginięcia wówczas 6-letniego Ethana. Był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych. Do zaginięcia doszło w 1979 roku. Tego dnia mały Ethan miał dotrzeć na przystanek i wsiąść w autobus. Ślad po nim zaginął. W 2001 roku oficjalnie uznano Ethana za zmarłego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick