Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Przyczyny zaginięć najmniejszych dzieci to najczęściej brak uwagi lub wyobraźni ze strony opiekuna. W wielu przypadkach dziecko się odnajduje, jednak niestety zdarzają się też przypadki, kiedy poszukiwania kończą się tragicznie (dochodzi do wypadku lub utonięcia dziecka). – Bardzo niepokojącym zjawiskiem w tej kategorii wiekowej są w Polsce tzw. porwania rodzicielskie, czyli sytuacje w których jedno z rodziców lub opiekunów posiadających pełną władzę rodzicielską, bez woli i wiedzy drugiego z nich wywozi lub zatrzymuje osobę małoletnią. Sprawy te są o tyle trudne, że to najbliższe dziecku osoby krzywdzą je, narażając swoje pociechy na ogromny stres i rozłąkę z drugim rodzicem – informują policjanci.
>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<
Najliczniejszą grupę zaginionych małoletnich stanowi już od kilku lat młodzież między 14-tym, a 17-tym rokiem życia. W 2017 roku odnotowano ponad pięć tysięcy takich zaginięć. Głównym powodem zaginięć tych młodych osób są celowe ucieczki z domów rodzinnych, domów dziecka i różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ucieczki te są często spowodowane przemocą, której nieletni doświadczają w domach lub po prostu chęć „wyrwania się”. – Przyczyną są także głębsze konflikty z bliskimi lub problemy w nauce – dodaje policja.
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma datę nieprzypadkową. 25 maja to dzień zaginięcia wówczas 6-letniego Ethana. Był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych. Do zaginięcia doszło w 1979 roku. Tego dnia mały Ethan miał dotrzeć na przystanek i wsiąść w autobus. Ślad po nim zaginął. W 2001 roku oficjalnie uznano Ethana za zmarłego.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz