DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dziś czas dla rodziny i wspomnienie św. Szczepana

Szczepan był chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa. Zginął ukamienowany przez społeczność żydowską w Jerozolimie około 36. roku. Żydzi nie akceptowali głoszenia przez Szczepana chrześcijaństwa. Ukamienowali go po wcześniejszym więzieniu diakona. Z Dziejów Apostolskim można wyczytać, że przed śmiercią Szczepan modlił się o wybaczenie grzechów jego oprawcom. Świadkiem śmierci męczeńskiej Szczepana był Szaweł, czyli późniejszy Święty Paweł i również męczennik.

Święty Szczepan w ikonografii przedstawiany jest jako młody mężczyzna, diakon w białej tunice i bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybuty to księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w rękach oraz gałązka palmowa.

Szczepan to patron diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz diecezji wiedeńskiej.

W Kościele katolickim 26. dzień grudnia poświęcony jest też rodzinie. To pozostałość po czasach wczesnochrześcijańskich, kiedy praktykowano obrzucanie się ziarnem. Podczas składania sobie życzeń domownicy obsypywali siebie wzajemnie oraz sąsiadów, dzieci psociły i bawiły się z użyciem właśnie ziaren. Ludzie nie pracowali drugiego dnia Świąt, za to odwiedzali swoje rodziny i sąsiadów. Do dzisiaj 26 grudnia kojarzony jest z kultem rodziny i pielęgnowaniem więzi rodzinnych oraz sąsiedzkich.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz