DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dzień Dziecka. Przyjemne "święto" z przesłaniem w tle

Dzień Dziecka, choć przyjemny i beztroski, w swojej genezie ma bardzo poważne działania – walkę o prawa dzieci na świecie.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Data Dnia Dziecka, który w Polsce obchodzony jest 1 czerwca, nie jest przypadkowa. Międzynarodowy Dzień Dziecka, bo tak brzmi pełna nazwa święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, ma upowszechniać ideały i cele dotyczące praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. Od 1955 roku kraje członkowskie w różne dni obchodzą Dzień Dziecka. Celem tego dnia jest propagowanie idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

W Polsce ten przyjemny dla najmłodszych dzień honorowany jest od 1950 roku, po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod „apelem sztokholmskim”, czyli orędziem Światowej Rady Pokoju skierowanym na III sesję Kongresu Obrońców Pokoju, wzywającym do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej.

1 czerwca to data Dnia Dziecka równa dla wszystkich krajów postsocjalistycznych. Ale na świecie ten dzień, występujący też pod nieco innymi nazwami, przypada też w innych terminach:

  • 20 listopada – Powszechny Dzień Dziecka – w krajach ONZ
  • 10 września – Dzień Dziecka w Hondurasie
  • 6 stycznia – Święto Rodziny we Francji
  • 5 maja – Komodo-no Hi, czyli Dzień Dziecka w Japonii
  • 16 sierpnia – Dzień Dziecka w Paragwaju
  • 23 kwietnia – Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci w Turcji

W większości krajów „dzień dziecka” pod różnymi nazwami i formami związany jest albo z walką o prawa dzieci, albo z niestety tragicznymi wydarzeniami wojennymi w tle, w których ofiarami byli najmłodsi obywatele.

Niebawem, bo 12 sierpnia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Młodzieży, który także ustanowiony jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz