Dzieła sztuki zza ostrowskich krat

0
„Pejzaże zza krat” - wystawę pod takim tytułem można oglądać w ostrowskiej Galerii 33. Obrazy i płaskorzeźby to efekt pracy osadzonych w ostrowskim areszcie śledczym, dla których malowanie to sposób na urozmaicenie monotonnego życia w celi i wspomaganie procesu resocjalizacji. Codzienny spacer zabiera im godzinę dziennie. Pozostałe 23 godziny spędzają w celi. Nic dziwnego, że pomysły na to, co robić z wolnym czasem, mają różne. Wielu osadzonych spełnia się w sztukach plastycznych.

To prace tworzone przez kilku artystów na przestrzeni kilku lat. Wielu z nich już wyszło na wolność, a ich obrazy zostały w biurach, dyżurkach i pomieszczeniach administracyjnych ostrowskiego aresztu. Choć ich wartość artystyczna jest różna, każda z nich jest dowodem na to, w warunkach izolacji rodzą się potrzeby twórcze.

Malowanie i rzeźbienie to nie jedyna kulturalna aktywność, do której zachęca służba więzienna. Już w środę w Synagodze grupa teatralna Epizod wystawi spektakl oparty na twórczości księdza Twardowskiego, a to tylko jeden z wielu przykładów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick