Dzieci w maskach i transparenty – protest uczniów SP13 w Ostrowie przeciwko smogowi [ZDJĘCIA]

13
"Mamo, tato, kochasz dzieci? Nie pal śmieci!", "Nie pal śmieci, bo smog leci!", "Nowej planety nie kupisz" - takie transparenty trzymali dziś uczniowie, którzy wzięli udział w proteście antysmogowym. Projekt ma na celu edukację i uświadomienie dzieci z konsekwencji, jakie wywołuje palenie śmieciami i smog. By jeszcze bardziej podkreślić powagę problemu, uczniowie ostrowskiej "trzynastki" mieli na twarzach maski antysmogowe.

Protest był podsumowaniem projektu ekologicznego „Na Pruślinie nie daj się dusić!”. Całe przedsięwzięcie miało na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym, jak powstaje smog, jakie są jego skutki oraz jak zapobiegać zatruciom organizmu przez zanieczyszczone powietrze. – Dzieci uczyły się podczas zajęć lekcyjnych, wycieczek rowerowych, czy zajęciach w terenie. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Szczęśliwa Trzynastka” pozyskało na projekt dotację w kwocie 2 tysięcy złotych z powiatu ostrowskiego. Zostały zakupione drzewa i krzewy antysmogowe, które rosną tuż przy szkole – powiedziała Marzena Pabiszczak, koordynatorka projektu.

Dzieci i młodzież wiedzą już, że smog powoduje alergie, niewydolność oddechową, większą zapadalność na nowotwory, obniżenie odporności, a także przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Z powodu różnego rodzaju powikłań oddechowych, w Polsce przedwcześnie umiera ponad 40 tysięcy osób.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. 19
  10

  Drogie dzieci – w Ostrowie jest przyzwolenie na palenie czym się chce. Służby nie kontrolują, nie ma nakładanych kar. Będzie syf w powietrzu i koniec.

  • 6
   5

   jakie dzieci? myślisz, że dzieci tą akcję wymyśliły? to panie nauczyc….. (przepraszam: lapsus językowy) panie realizatorki programu nauczania, musiały coś dopisać do swej karty pracy (czy jak to tam zwą).

  • 3
   2

   No i bardzo słuszna akcja, może za 30 lat jak te dzieci będą dorosłe będą mądrzejsze od swoich rodziców.

 2. 11
  6

  A gdzie w Polsce nie ma przyzwolenia?? Pleszew to samo, Kalisz nie lepiej, pokazywanie na zegarkach jakie stężenie sytuacji nie zmieni. W jednej gminie za słupcą, robili nalot dronami to podobno skala problemu ich przerosła i na razie skupili sie na edukacji. Tego nie rozumiem. Podaję przepis: kontrola 1. Mandat 100 zł, 2. mandat 500 zł, 3. plomba na piec CO do momentu uzyskania oświadczenia od kominiarza oraz kontrolujących że piec został dokładnie wyczyszczony przez prywatną firmę na koszt „palacza”. Niech do momentu zakończenia procedury ogrzewa sie prądem. Uwierzcie żadnych innych działań nie trzeba.

 3. 18

  Akurat osiedle Pruślin ale też inne potrzebują informacji i nauki prawidłowego palenia. Jeżdżąc tam dosyć często z kominów widać kłęby dymu. Jak się można spodziewać w większości nie są spalane śmieci a węgiel lub drewno (co potwierdzają kontrole). Ale spalane są błędnie, nieumiejętnie i stąd ten syf. Ponad 80% kotłów to kotły górnego spalania lub kominki w których należy palić „od góry”. Najpierw węgiel, później drewno na to podpałka i tak podpalić na górze (w kominkach najpierw grube drewno, później cieńsze na to podpałka i podpalić od góry). Tylko tyle i aż tyle. Gdyby zastosowano się do tej metody to syf by zniknął, z kominów by nie leciał gęsty dym . Działania straży miejskiej powinny skupiać się na szkoleniu i informowaniu o prawidłowym paleniu (oczywiście w przypadku znalezienia kogoś kto pali odpady – kara). Takie działania przyniosą najbardziej oczekiwane efekty. Powinno być również prowadzone pokazy prawidłowego palenia (na razie z tego co wiem odbył się jeden). W wielu miastach podjęto takie działania i powinny już widzieć tego skutki.

 4. 2
  4

  Wiadomo czyste powietrze to bardzo ważna sprawa ale dlaczego angażują w to dzieci jak tą brzydką Gretę ze Szwecji teraz się okazało kto ją sponsorował na konferencji klimatycznej aż się rozpłakała życie to jej umilą ci niby emigranci bardziej opaleni przekona się Greta być może niedługo jak tak dalej pójdzie ….

 5. 6
  1

  Nawet według Wikipedii – Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. (MGŁY)!!! W Polsce smogu praktycznie nie ma. Mamy za to zanieczyszczone powietrze ale to już tak strasznie i medialnie nie brzmi przez co dzieci się tego nie boją.

 6. 7
  2

  Na Pruślinie dzięki kilku osobom wieczorami nie można wyjść z domu.pod ich domy powinny iść dzieci.w okolicach szkoły jest kilku takich mądrych właścicieli pieców,którzy za nic mają swoje i innych zdrowie.

  • SM powiadomiona? nie? dlaczego? marudzenie w internetu otchłani mało skutecznym jest………

 7. 1
  1

  Dzieci protestują właśnie w jednej z najbardziej zadymionych dzielnic przez kogo ?? przez bloki spółdzielcze ?! czy przez tych co na domek nie było stać więc budowali domeczki i palą czym się da żeby jakoś finansowo utrzymać jego utrzymanie ? A co jest na Zacharzewie? Biedota szpanująca, że „ma domek”. No to mamy i dziękujemy ! Potem jeszcze codzienne dojazdy z zadupia autem do miasta i mamy !
  Swoją drogą, mamy teraz takich świadomych rodziców jak nigdy – bezstresowe wychowanie, dzieci są najmądrzejsze i najpiękniejsze, a w ramach spuścizny zostawia im się raka płuc i inne choroby wynikające właśnie ze smogu…

 8. Żałosne, bo właśnie otwarłem okno w bloku na rogu ulic Jadwigi i Reymonta, a tu Rysiu na przeciw sklepu spożywczego pali jakieś śmieci.
  O czym my mówimy, jak żadne służy nie monitorują sytuacji. 🙁

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick