Dyskwalifikacja dla szachistki! Rywalizowała m.in. w Mistrzostwach Polski w Ostrowie

5
Fot. GR Stocks / Unsplash
Dwuletnią karę dyskwalifikacji podtrzymał Organ Dyscyplinarny II Instancji Polskiego Związku Szachowego. Została ona nałożona na młodą zawodniczkę za korzystanie z pomocy zewnętrznej lub dopingu elektronicznego podczas międzynarodowych zawodów w Ustroniu. Zawodniczka w sierpniu 2020 roku rywalizowała także w Mistrzostwach Polski w Szachach rozgrywanych w Ostrowie Wielkopolskim.

Młoda szachistka, jedna z uczestniczek sierpniowych Mistrzostw Polski w Szachach rozgrywanych w Ostrowie Wielkopolskim, została zdyskwalifikowana. Już w październiku 2020 roku nałożono na nią karę dyscyplinarną, ale przysługiwało odwołanie się.

Obwiniono ją o to, że 16 sierpnia 2020 roku podczas zawodów rangi
międzynarodowej w rundzie IV turnieju w Ustroniu w grupie OPEN FIDE A korzystała w
trakcie partii z pomocy zewnętrznej lub dopingu elektronicznego.

Jak czytamy na stronie Polskiego Związku Szachowego, “19 stycznia 2021 roku za pomocą głosowania elektronicznego Zarząd PZSzach podjął decyzję zawierającą 6 orzeczeń oraz postanowił zatwierdzić zaskarżone orzeczenie i zaskarżoną uchwałę utrzymać w mocy. Trzech członków Zarządu (Łukasz Turlej, Kamila Kałużna oraz Krzysztof Góra) zgłosiło zdanie odrębne do całości postanowienia, zarówno do całości uzasadnienia, jak i orzeczeń”.

Arcymistrz Radosław Jedynak, prezes PZSzach powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że była to bezprecedensowa sytuacja w polskich szachach. “Dla związku był to trudny orzech do zgryzienia. Na pewno była to trudna decyzja, gdyż dotyczy reprezentantki kraju z dużymi sukcesami. Niemniej po bardzo długich analizach i wielu godzinach pracy, konsultacjach z prawnikami i analizach dokumentacji zarząd podjął decyzję o podtrzymaniu w mocy decyzji pierwszej instancji. Wyrok drugiej instancji liczy aż 38 stron. To pokazuje, jak bardzo dogłębnie został ten problem zbadany. Z tego co wiem, strona obwinionej zamierza dalej odwoływać się do kolejnych sądów. Myślę, że ta sprawa będzie długo trwać i na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy”.

Kara, jaką nałożono na zawodniczkę, to dwa lata dyskwalifikacji. Będzie mogła wrócić do profesjonalnego uprawiania szachów 16 sierpnia 2022 roku.

Wyrok Polskiego Związku Szachowego dotyczył turnieju w Ustroniu. W decyzji zarządu nie ma słowa o rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim w ramach Mistrzostw Polski, w których zawodniczka także wzięła udział. Ta rywalizacja nie podlegała ocenie Komisji Wyróżnień i Dyscypliny Polskiego Związku Szachowego.

DECYZJA ORGANU DYSCYPLINARNEGO II INSTANCJI

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

    • 12

      Ruchy, które wykonuje oszust są wytypowane przez komputer.

      Np. Grasz z kimś w szachy, przeciwnik chodzi co chwile do klozetu niby za potrzebą a tak naprawdę w tym czasie wyciąga smartfona uruchamia program ustawia w nim pionki tak samo jak na szachownicy, program podpowiada mu ruchy ten je zapamiętuje wraca do stołu wykonuje je i wygrywa z tobą.

    • Obejrzyj sobie na kanale sportowym na youtube, program “hejt park” z arcymistrzami szachowymi. Przyjemnie się słucha tych ludzi, zresztą jak (prawie) wszystkich inteligentnych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick