Dyrektor Waldemar Gostomczyk kończy 90 lat

9
Fot. archiwum ZAP-u / fanpage ZST
Założył Zespół Szkół Technicznych zwany na początku ZAP-em - jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych szkół w Ostrowie Wielkopolskim i całym regionie. O kim mowa? O Waldemarze Gostomczyku - legendarnym dyrektorze tej placówki, który 6 maja obchodzi 90. urodziny.

Myśląc „ZAP”, mówisz „Waldemar Gostomczyk”. Mówiąc „Waldemar Gostomczyk”, myślisz „ZAP”. Założyciel Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim obchodzi 6 maja 2020 roku 90. urodziny. To postać, której wielu ostrowianom przedstawiać nie trzeba. Wieloletni dyrektor nie tylko zakładał tę placówkę, ale także przez wiele lat ją prowadził, mając wpływ na wzrost jej znaczenia w środowisku lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. W 2003 został odznaczony za zasługi dla ZAP-u tytułem Ostrowianina Roku.

CZYTAJ: Wiemy, kiedy wróci Ostrowski Rower Miejski. Sprawdź!

W dniu jego 90. urodzin obecna dyrekcja, pracownicy szkoły, a także uczniowie nie zapomnieli o nim. Wręcz przeciwnie. „Powiada się, że – by zasłużyć na miano mężczyzny – trzeba sadzić, płodzić, budować. Jak nazwać Kogoś, kto zbudował nie dom, ale Szkołę? I nie chodzi o to, że wzniósł dwa okazałe budynki, a do nich basen, boiska, korty tenisowe, ale że stworzył niezwykłą Społeczność, która trwa i rozwija się w najlepsze” – czytamy na fanpage’u Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Przedstawiciele tej placówki pokusili się o scharakteryzowanie dyrektora Waldemara Gostomczyka. Padają słowa o jego wielkości, surowości, ale jednocześnie delikatności i niezwykłym talencie wychowawczym. „W jaki sposób określić Mocarza, który posadził nie jedno drzewo, ale zasadził ich tysiące i z zapałem dbał o najlichszego nawet kwiatka w mizernej klasowej doniczce tak, jakby zbawiał Ziemię? Jak wreszcie mówić o Kimś Wielkim – niewielkiej w sumie postury – komu setki ludzi tak dużo zawdzięczają?” – zastanawiają się przedstawiciele szkoły.

CZYTAJ: Pisklaków przybywa! Czwarty bocian w Przygodzicach!

Pod postem nie brakuje życzeń absolwentów i mieszkańców miasta oraz ich wspomnień związanych zarówno ze szkołą, jak i postacią słynnego założyciela i dyrektora, a dzisiaj solenizanta – Waldemara Gostomczyka. „Najlepszego dla Pana Dyrektora Gostomczyka! Zdrowia i jeszcze raz zdrowia! Bardzo miło wspominam Pana, jego lekcje geografii… Gdy ja kończyłem szkołę, Pan dyrektor przechodził również na emeryturę” – pisze Maciej. Dziękuję, że przyjął mnie Pan do pracy w ZST i dzięki temu spotkałem wielu wspaniałych ludzi i bardzo dużo się od nich nauczyłem” – dodaje Bogdan. „Wszystkiego najlepszego, zdrowia i wiele lat życia. Byłam dumna, że mój Syn dostał się do tej szkoły, kontynuował naukę a kiedy dostał się na Politechnikę Wrocławską, (Robotyka i automatyka przemysłowa), nie miał problemów z nauką. Wykładowcy zadawali pytania, jaką szkołę kończył. Zawsze godnie reprezentował ZST w Ostrowie Wlkp. Powodzenia i sukcesów, a Panu Dyrektorowi życzę dużo miłości od najbliższych i sił. Szlachetny człowiek” – dopowiada Krystyna.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Szanowny Panie Dyrektorze,
  W Dniu Urodzin przesyłam Panu serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego, pogody ducha, zadowolenia i miłości ze strony swojej Rodzinki oraz dużo zdrowia na dalsze lata życia.
  Przy tej okazji serdecznie dziękuję Panu za lata nauki w PST, gdzie zdobyłem tytuł technika oraz za przyjęcie mnie później na etat nauczyciela j. angielskiego. Dziękuję Panu za opiekę w czasie nauki
  w Technikum, jak i w trakcie pracy w ZST.
  Dzięki tej szkole jako technik zdobyłem wiedzę techniczną, która przydała mi się
  w późniejszych studiach i dalszej pracy jako tłumacz przysięgły i tekstów technicznych.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Henryk Bochniak
  Emerytowany nauczyciel

 2. Gonzo ma 90 lat!?Aż wydaje się niemożliwe,że ten czas tak szybko płynie.Szczerze życzę 120 lat w zdrowiu i kondycji.Takich ludzi już chyba nie ma.

 3. Gonił za długie włosy ,a i z jakiś czas temu lata temu jak punciakiem swoim różowym odpalił świecę uuuu .

 4. Uczył mnie geografii, ale …. w III Liceum. I nauczył! To był rok 1966. Potem zakładał ZAP właśnie i tam już został aż do teraz. Pamiętam Go i wspominam jako SUPERGOŚCIA (mówiąc dzisiejszym slangiem).
  Wszystkiego Najlepszego Czcigodny Jubilacie!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick