Dyrektor odchodzi po 13 latach. Znamy jego następcę [ZDJĘCIA]

0
źródło: jarocin.pl
Dr Marcin Szeląg zastąpi od 1 stycznia 2020 roku Sebastiana Plutę na stanowisku Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Do zmiany doszło m.in. dlatego, że wraz z końcem mijającego roku dobiegała końca kadencja obecnego dyrektora, który zdecydował się zrezygnować z dalszego kierowania placówką.

Sebastian Pluta nie będzie dłużej dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Po 13 latach pracy na tym stanowisku postanowił zrezygnować wraz z kończącym się 31 grudnia 2019 roku okresem powołania. Jego miejsce zajmie dr Marcin Szeląg, który od 2016 roku współpracuje z jarocińskim muzeum. „W 2011 roku prowadził obrady Rady Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. W 2016 roku był przewodniczącym Sądu Konkursowego w konkursie na projekt aranżacji ekspozycji stałej w muzeum, która powstanie w Pałacu Radolińskich. Jest też autorem wytycznych projektowych w zakresie funkcjonalno-konserwatorskim ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Wraz z zespołem muzealnym współtworzył strategię Muzeum Regionalnego w Jarocinie potrzebną do starań o pozyskanie dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej, które zakończyły się sukcesem” – informuje urząd.

Dr Marcin Szeląg ma 46 lat, jest historykiem sztuki i muzealnikiem. W przeszłości pracował m.in. w dziale zabytków nieruchomych Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków, był też kierownikiem wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, a w latach 2005-2017 był wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2017 r. jest wykładowcą na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W 2015 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal Gloria Artis.

Przyszły dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, który obejmie tę funkcję 1 stycznia 2020 roku otrzymał m.in. pozytywną rekomendację dra Piotra Rypsona, przewodniczącego Komitetu Polskiego Narodowego International Council of Museums (ICOM): „Kandydat jest dobrze znany i ceniony w środowisku muzealników w Polsce, zaś w trakcie swej dotychczasowej pracy w innych placówkach kultury i muzealnych dowiódł swych wysokich kompetencji. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy p. Marcina Szeląga”.

Choć dotychczasowy dyrektor Sebastian Pluta zdecydował się zrezygnować z pełnionej funkcji, zapowiada, że nie rezygnuje całkowicie z pracy w tej instytucji. – Szanuję decyzję Sebastiana Pluty o rezygnacji z dalszego kierowania muzeum, a jednocześnie cieszę się, że zdecydował się nadal pracować w zespole muzealnym. Bardzo cenię jego zaangażowanie i pracowitość, co przełożyło się na sukcesy muzeum w ostatnich latach – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podczas uroczystego pożegnania, które odbyło się m.in. w obecności radnych w ratuszu.

Muzeum Regionalne w Jarocinie zyskało ogólnopolską rozpoznawalność właśnie pod kierownictwem Sebastian Pluty. To w trakcie jego przewodniczenia tej instytucji, powiększyła się ona o Spichlerz Polskiego Rocka przy wsparciu finansowemu z budżetu gminy, środków unijnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem, które właśnie powstaje jest nowa ekspozycja stała muzeum, która będzie się znajdować w Pałacu Radolińskich, który przeszedł niedawno rewitalizację. – Głęboko wierzę, że zrealizowanie przez najbliższe półtora roku całości projektu przyczyni się do stworzenia doskonałych warunków do organizacji w Jarocinie wydarzeń kulturalnych, a nowa wystawa stała i program edukacji muzealnej będą przyciągały do parku i pałacu nie tylko jarociniaków, ale i osoby z regionu – powiedział burmistrz Pawlicki.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick