Dworzec w Nowych Skalmierzycach pięknieje

0
Dworzec w Nowych Skalmierzycach odzyska dawny blask. Pierwsze prace związane z wymianą dachu już się zakończyły, natomiast teraz rusza kolejna modernizacja. Planowana inwestycja obejmuje m.in. oczyszczenie elewacji zewnętrznej budynku i stolarki okiennej.

W grudniu ubiegłego roku na nowoskalmierzyckim dworcu kolejowym wymieniono dach. Ta inwestycja kosztowała ok. 1,3 miliona złotych. 300 tysięcy – to kwota pozyskana z budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, a milion  przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teraz czas na kolejne inwestycje. Znajdujemy się w trakcie remontu. Jest to remont elewacji tego zabytkowego dworca i będzie dotyczył usunięcia ubytków w elewacji, jej oczyszczenia, usunięcia mchu, glonów, porostów, które tutaj są. Trzeba też powiedzieć, że jest to pierwszy tak gruntowny remont tego dworca od kilkudziesięciu lat – mówi Mariusz Puchalski z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Całkowity koszt tego etapu inwestycji to ponad 882 tysiące złotych, z czego wkład urzędu wynosi niewiele ponad 672 tysiące Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel 210 tysiące złotych.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach zbudowany został w 1906 roku, a zaprojektował go architekt Blunck – rządowy radca do spraw budownictwa. Projektant wybrał styl neogotycki, celowo wznosząc imponujący rozmiarami budynek. Miał wywierać wrażenie na przekraczających w tym miejscu granicę mieszkańcach Cesarstwa Rosyjskiego.

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick