Dwie osoby podejrzane o “zbrodnię vatowską”. Wśród zatrzymanych jest przedsiębiorca spod Kalisza

1
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby są podejrzane o tzw. "zbrodnię vatowską". Jedną z zatrzymanych osób jest Jerzy M. - przedsiębiorca z powiatu kaliskiego.

Policjanci z poznańskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji, prowadząc pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zgromadzili materiał dowodowy mający świadczyć o działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT.

Ustalono też, że “w efekcie wystawianych przez wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze fikcyjnych faktur, dochodziło do łamania prawa”. Śledztwo obejmuje okres od 2018 do czerwca 2019 roku. W grudniu 2020 roku zatrzymano 17 osób oraz przeszukano siedziby kilku firm (głównie na terenie Wielkopolski). Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, nośniki danych, komputery oraz telefony. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej z nich zarzucono kierowanie tą grupą.

“Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej założonej przez Jerzego M. i działającej w Biernatkach (powiat kaliski) i innych miejscowościach na terenie kraju, podejmowali w powyższym okresie czynności związane z fikcyjnym obrotem paletami drewnianymi, deskami oraz innymi elementami drewnianymi, wystawiając w tym celu fikcyjne faktury VAT dotyczące transakcji gotówkowych wartości nie mniejszej niż 50 milionów złotych. Takie działania miały na celu stworzenie wrażenia legalnej działalności i służyły do wyłudzenia podatku. Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej z tego tytułu szacowana jest na kwotę ponad 8 milionów złotych” – dowiadujemy się z komunikatu Prokuratury Krajowej.

Dwie osoby usłyszały zarzuty dokonania tzw. “zbrodni vatowskiej”. Jak informują funkcjonariusze CBŚP, podejrzanym przedstawiono także zarzuty dot. m.in. prania brudnych pieniędzy i poświadczanie nieprawdy. “Decyzją prokuratora zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości wartych około kilka milionów złotych” – wyjaśniają funkcjonariusze komórki śledczej.

Za “zbrodnię vatowską” grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Jak informują śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick