DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dwie kobiece wystawy w Krotoszynie [WIDEO]

„Pożegnanie widoku” i „Moja pasja” – to tytuły dwóch wystaw, które prezentowane są Krotoszynie. Pierwsza w Galerii Refektarz, druga w tamtejszej bibliotece. Ekspozycje są skrajnie różne, ale łączy je jedno – autorkami obu są kobiety.

Wystawa Soni Ruciak w szerokim kontekście powstała w wyniku fascynacji poezją i osobą Wisławy Szymborskiej, a bezpośrednią inspiracją był wiersz „Pożegnanie widoku. Stąd też wziął się tytuł ekspozycji prezentowanej w „refektarzu”.  – Całość wystawy powstała w szeroki kontekście zainspirowana poezją i tym konkretnym wierszem, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy sięgam po poezje. (…) Inspiruję się wierszami od wielu lat  – tłumaczy artystka.

Sonia Ruciak na co dzień pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. A pracownicy Galerii Refektarz od kilku lat współpracują z tą uczelnią i regularnie pokazują w murach dawnego klasztoru prace osób z nią związanych. Wystawa tej artystki ma być malarską parafrazą wiersza Szymborskiej przefiltrowaną przez wrażliwość i czułość wobec urody słowa, interpretacji jego znaczenia i przeniesienia w przestrzeń galerii. Zaczynem powstania cyklu stały się pierwsze strofy wiersza.

Wystawa Soni Ruciak będzie dostępna do 29 marca. Wystawa „Pożegnanie widoku” nie jest jedyną ekspozycją prezentowaną obecne w Krotoszynie. Na drugim piętrze tamtejszej biblioteki podziwiać można obrazy namalowane przez Izabelę Drzewiecką.

Prace tej malarki to abstrakcyjność połączona z naturą. Artystka chce, by jej twórczość była ponadczasowa i trafiała do wielu pokoleń. – Tam w bibliotece jest chyba 35 moich obrazów. (…) Te prace, które tam umieściłam nawiązują do botaniki – mówi Izabela Drzewiecka.

Izabela Drzewicka w swoich pracach chce zasugerować emocjonalne powiązanie człowieka, jako osoby myślącej ściśle powiązanej z naturą. A samo malarstwo to jej wielka pasja. Wystawa  jej prac będzie dostępna do 2 kwietnia.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz