Dwa przejścia będą bezpieczniejsze. Które jeszcze powinny zostać przebudowane?

13
Przejście dla pieszych na ul. Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim (na wysokości Areny Ostrów) / fot. UM Ostrów
Niemal 220 tys. zł ma kosztować przebudowa dwóch przejść dla pieszych w Ostrowie Wielkopolskim. Mowa o pasach na ul. Wojska Polskiego (Arena Ostrów) i Konopnickiej (targowisko). Ma to poprawić bezpieczeństwo i widoczność. Dlaczego akurat te lokalizacje? Władze miasta wskazują, że jest to związane z dużym natężeniem ruchu zarówno pieszego jak i samochodowego.

Tylko w 2020 roku doszło na terenie kraju do 2 318 wypadków, których przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Nie brakuje takich miejsc, które nie są dostatecznie doświetlone lub w okolicach których z innych przyczyn występuje słaba widoczność.

Często jednak na tego typu sytuacje zwracają uwagę piesi bądź kierowcy, a nie urzędnicy. W Ostrowie Wielkopolskim zapowiedziano, że dwa przejścia dla pieszych zostaną w tym roku przebudowane, aby poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa o pasach na ul. Wojska Polskiego (w sąsiedztwie Areny Ostrów), a także na ul. Konopnickiej w okolicach targowiska.

CZYTAJ TEŻ: Ostrowski budżet na 2022 rok przegłosowany. Sprawdź, kto poparł Przyjazne Miasto

Władze miasta zwracają uwagę, że te lokalizacje nie zostały wybrane przypadkowo. – Pasy znajdują się w ciągach dróg charakteryzujących się bardzo wysokim natężeniem ruchu. Ulica Wojska Polskiego jeszcze nie tak dawno była ulicą krajową, wiemy doskonale, z jak wysokim natężeniem ruchu samochodowego i pieszego mamy tam do czynienia. Po drugie, w ciągach tych dwóch ulic, a więc przy ulicy Wojska Polskiego oraz Marii Konopnickiej mamy wiele obiektów użyteczności publicznej – to między innymi targowisko, ośrodek zdrowia czy apteka. Natomiast przy ulicy Wojska Polskiego mamy Arenę Ostrów, Centrum Przesiadkowe, szkoły ponadpodstawowe i kościół  – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas przebudowy przejść mają zostać zamontowane tzw. azyle bezpieczeństwa, czyli wysepki, które mają uwidocznić te miejsca. Dodatkowo mają zostać doświetlone dla lepszej widoczności pieszych. To nie będzie tania inwestycja. Przewidziano na jej sfinansowanie ok. 220 tys. zł. Na przejście dla pieszych w ciągu ul. Wojska Polskiego zostanie wydane niemal 130 tys. zł (91 tys. zł to dofinansowanie), a na przejście na Konopnickiej – 90 tys. zł (70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg).

Gdzie jeszcze bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych powinno zostać poprawione? Piszcie w komentarzach!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  1. Wchodzenie zza autobusu wprost przed jadące pojazdy na Wojska Polskiego nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem.
    Czy zatoka zostanie przeniesiona za przejście?

  2. Postawcie barierki na raszkowskiej gdzie zostały znikome ślady po pasach bo połowa ludzi przechodzi nieświadomie a pasy sa przeniesione blisko banku pko….

  3. a ul.Wrocławska /osiedle -byłe domy ZNTK/ -tam przejśc to czekanie,aż łaskawe „panisko” za kólkiem raczy przychamować i stanąć samochodem przed przejściem/ dziadostwo w tej Polsce i tyle?

  4. Poprawią dwa przejścia i o tym musi nam i mediom powiedzieć aż sam viceprezydent. Dziękujemy, to zaszczyt, co my byśmy bez was zrobili? 🙂

  5. wsztskie swiatla w Ostrowie i Wroclawiu sa stworzone pod TIRy. Ludzie juz na tyle sa przyzwyczajeni zadzierac leb ze nie maja czelnosci, przykladu ani wyobrazni zeby myslec ze moze byc inaczej.
    Swiatla sie przebudowuje przy przepompowni i stawia w tych samych miejscach a nie odchylone na srodek skrzyzowania o powielaczach po drugiej stronie jezdni to juz zapmnij. Jesli nie chcecie jezdzic za granice, wystarczy pojechac do Gdanska – tam mozna swobodnie podjechac pod linie stop przy swiatlach. Po przejechaniu Ostrowa albo Wrocka trzeba sie udac do kregarza.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick