DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dwa odnowili, a to nie koniec. Jest zapowiedź kolejnej kwesty

Trwają przygotowania do kwest podczas Wszystkich Świętych. Kaliski oddział PTTK poinformował też o efektach prac, które zostały przeprowadzone dzięki ubiegłorocznej zbiórce.

Fot. 652234 / Pixabay

Wielkimi krokami zbliża się okres Wszystkich Świętych, a więc czas odwiedzin zmarłych. O ile o stan nagrobków osób nam bliskich dbamy rodzinnie, o tyle o mogiły zmarłych sprzed lat, którzy zapisali się w historii miast czy regionów dba się w inny sposób. Zajmują się tym odpowiednie instytucje, które zbierają pieniądze na renowacje nagrobków i nadzorują prace w tym zakresie.

Takie akcje od lat są organizowane w całej Polsce. Kalisz nie jest wyjątkiem. A właśnie tam w ostatnim czasie przeprowadzono prace przy grobowcu Thanów i Hintzów. Z ubiegłorocznej zbiórki, podczas której zebrano 23 614,19 zł, pokryto drugą część poniesionych kosztów związanych z pracami przy tym grobowcu znajdującym się na cmentarzu ewangelickim, ale także na konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej zmarłej w 1913 r. (cmentarz katolicki).

Kiedy ten zabytkowy pomnik w kształcie tzw. skałki odzyskuje dawną formę, przedstawiciele kaliskiego oddziału PTTK zapowiadają kolejną zbiórkę, która zostanie przeprowadzona 1 listopada 2023 roku. Celem XXIII kwesty na ratowanie zabytkowych nekropolii przy kaliskiej Rogatce będzie zebranie pieniędzy na konserwację zdegradowanego pomnika Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku z cmentarza rzymskokatolickiego. Nagrobek formą przypomina pomnik Marii Czarnieckiej i znajduje się tuż obok niego.

Zbiórka do puszek będzie prowadzona na dwóch cmentarzach jednocześnie:

  • na komunalnym (przy ul. Poznańskiej) w godz. od 8.00 do 16.00,
  • na cmentarzu rzymskokatolickim (przy ul. Górnośląskiej) w godz. od 8.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00.

Możliwe jest również przekazanie datku w formie elektronicznej wykonując przelew na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2023”).

Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w kweście jako wolontariusz, może się zgłosić. Do przygotowania kwesty i przeprowadzenia jej, będzie potrzebnych ok 70 osób. Chętni mogą się zgłaszać pod numerem 509 360 171 lub osobiście w siedzibie biura kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00.

Każda z kwestujących osób otrzyma oznakowaną puszkę, a także imienny identyfikator.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz