Dwa lata temu rodzice prosili o pomoc. Mała Marta ma już nową nerkę, a dawcą jest jej tata!

5
Mała Marta Ratajczak, o której informowaliśmy dwa lata temu jest już po przeszczepie nerek. U dziewczynki zdiagnozowano wielotorbielowatość i dysplazję nerek. Organ oddał jej tata - Mariusz. Obecnie oboje dochodzą do siebie w szpitalu, ale wiemy, że wszystko przebiegło bez powikłań!

Małą Martę poznaliśmy w 2019 roku. U dziewczynki zdiagnozowano wielotorbielowatość i dysplazję nerek. Jest to choroba nieuleczalna i nieuchronnie zbliżała ją do dializ i w przyszłości do przeszczepu nerki. Rodzina dziewczynki poinformowała nas, że dziewczynka jest już po operacji! Dawcą nerki jest Mariusz, tata Marty. – Decyzja o oddaniu nerki przez tatę była podjęta na długo, zanim była mowa o przybliżonym terminie przeszczepu. Tata Marty bez wahania podjął tę decyzję. Przez kilka miesięcy był na specjalnej diecie oraz przeszedł szereg badań kwalifikujących go do bycia dawcą – powiedziała w rozmowie z portalem wlkp24.info Monika Ratajczak, mama dziewczynki.

Marta wiedziała, że tata podzieli się z nią nerką, ale nie do końca była świadoma tego, co dzieje się dookoła niej. Operację przeszła w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od dawcy nerka została pobrana w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ulicy Banacha. – Sam zabieg odbył się bez problemu. Z różnych względów był przełożony kilka razy. Ostatecznie wszystko przebiegło bez powikłań. Marta zostanie w Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze około dwóch tygodni razem ze mną, a jej tata dochodzi już do zdrowia w domu – mówi Monika Ratajczak.

Okazuje się, że dziewczynka ma teraz trzy nerki! Dwie swoje plus tą, którą podarował jej tata. Rany pooperacyjne się goją, a dziewczynka powoli wstaje ze szpitalnego łóżka. – Ustalane są dawki leków immunosupresyjnych. Po powrocie do domu czeka nas rehabilitacja i badania kontrolne. W pierwszej fazie będą one raz w tygodniu w ośrodku transplantologicznym w Warszawie – informuje mama.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia zarówno Marcie, jaki i jej tacie!

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick