DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Duży remont DK36 jeszcze w maju. Możesz spodziewać się sporych utrudnień

Spore zmiany dla kierowców z perspektywą poprawy jakości i bezpieczeństwa podróżowania. DK15 i DK26 na terenie Krotoszyna zostaną wyremontowane. Te drogi codziennie są rozjeżdżane m.in. przez ciężarówki, a poważnego remontu nie przeszły od lat. Wkrótce ma się to zmienić.

Roboty rozpoczną się głęboko pod ziemią, zanim ujrzymy przebudowaną nawierzchnię. Władze Krotoszyna poniosą koszty przebudowy kanalizacji deszczowej. Z budżetu ubędzie ponad 3,2 mln zł. Przetarg rozstrzygnęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To właśnie w porozumieniu z tą instytucją będą prowadzone prace na terenie miasta. Prace potrwają na odcinku ok. 500 m. Całość inwestycji opiewa na ok. 12 mln zł .

Umowa z wykonawcą, a więc firmą Strabag została już podpisana. Gmina przekazuje jej plac budowy, co pozwoli na rozpoczęcie inwestycji. Prace mają rozpocząć się jeszcze w maju. Pierwszy etap obejmie właśnie przebudowę kanalizacji, a później robotnicy zajmą się pracami drogowymi.

Wykonawca ma ok. pół roku, aby zdążyć z realizacją inwestycji. Prowadzone prace spowodują utrudnienia na ul. Witosa, z którymi muszą się liczyć zarówno mieszkańcy, jak i osoby tranzytem przejeżdżające przez Krotoszyn. To miasto, które ciągle nie doczekało się obwodnicy.

Na czas remontu planowane jest wprowadzenie objazdu wyłączającego z użytku przynajmniej część ul. Witosa. Największe utrudnienia mogą wystąpić w wakacje. Wtedy ruch jest mniejszy, niż w pozostałych miesiącach.

– W zakresie przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie jest wymiana sieci wodociągowej częściowo na ul. Witosa, a więc na odcinku remontowanej drogi krajowej oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia Wojciech Niestrawski, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie.

Przebudowa ma dać większą wydajność systemu oraz podnieść ciśnienie. Dotychczasowa instalacja ma już swoje lata i wymaga remontu. Uda się to zrobić przed przebudową nawierzchni drogi. – Pozwoli to zaopatrzyć inne rejony Krotoszyna w większą wydajność tej sieci – dodaje.

Do tej pory mieszkańcy ul. Witosa byli podłączeni do specjalnych zbiorników, a kanalizacja sanitarna nie docierała do ich posesji. – Jest to odcinek od promenady w kierunku południowym. Sieć wodociągowa powstanie od ul. Raszkowskiej do Stawnej po dwóch stronach drogi krajowej – podkreśla przedstawiciel spółki.

Po wschodniej stronie ma powstać wodociąg o większej średnicy. Będzie to magistrala z przyłączami do istniejących budynków, a zachodnia część będzie odcinkiem wyłącznie dostarczającym wodę. Tam również nastąpi wymiana przyłączy.

Przedsiębiorstwo kanalizacyjne przeznaczy na ten cel ok. 1,3 mln zł. W połączeniu z kosztami, które będzie musiało ponieść miasto, daje to wydatki rzędu ok. 4,5 mln zł.

W zakresie prac, które ma wykonać zwycięzca przetargu ogłoszonego przez GDDKiA znajdują się:

  • budowa lewoskrętu w ulicę Wrzosową,
  • budowa wysp dzielących,
  • przebudowa wlotów dróg bocznych,
  • przebudowa dodatkowych jezdni wzdłuż drogi krajowej,
  • przebudowa/wymiana nawierzchni chodników,
  • przebudowa/wymiana infrastruktury podziemnej,
  • doświetlenie przejść dla pieszych wraz z budową sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych.

Podział kosztów inwestycji:

  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – 7 178 687,61 zł,
  • Miasto i Gmina Krotoszyn – 3 174 498,60 zł,
  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie – 1 326 822,80 zł.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz