DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Drugi stopień alarmowy BRAVO i trzeci CRP na terenie całego kraju

Sytuacja geopolityczna w regionie spowodowała, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował się podpisać rozporządzenie dotyczące obowiązywania na terenie całej Polski drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP). Taki stan będzie obowiązywał do 15 maja do 23.59.

Czym są stopnie alarmowe?

  • Stopień alarmowy BRAVO – drugi w czterostopniowej skali. Jest wprowadzany, kiedy zaistnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia „zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany”.
  • Stopień alarmowy CHARLIE–CRP – dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i jest trzecim w czterostopniowej skali stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadza się go w przypadku „wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu”.

Z wprowadzeniem obu stopni wiążą się pewne obowiązki dla służb mundurowych, które jednak mogą mieć wpływ na wszystkich obywateli kraju. W przypadku stopnia BRAVO są to m.in.:

  • prowadzenie przez policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich,
  • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych,
  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych,
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych,
  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

W przypadku stopnia CHARLIE-CRP:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że mieszkańcy całego kraju powinni być czujni i zwracać szczególną uwagę na wszelkie „niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia w tym m.in.: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych bez opieki pakunki, torby lub plecaki, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń”.

W razie zauważenia nietypowej sytuacji, należy zgłosić to dzwoniąc pod numer 112.

Napisz do autora

Komentarze (7)
  • M
    marek

    sobota, 30 kwietnia, 2022

    ciekawe czemu akurat teraz , a nie tydzień temu , albo za dwa tygodnie. ktoś wie czemu akurat od teraz?

    Odpowiedz
  • M
    myślący

    sobota, 30 kwietnia, 2022

    Czy dzwoniąc na numer alarmowy 112 można zgłosić partacki, nieudolny rząd? Służby są w stanie go obalić? 🙂

    Odpowiedz
  • K
    koko

    niedziela, 1 maja, 2022

    p marek! moge odpowiedziec dlaczego teraz alarmy i myslacy jak widze to masz problemy z mysleniem dam ci donusia i tygryska do wladzy ciesys sie a ten pierwszy to muzgu zablocony

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz