Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Kto musi przejechać przez Kępno, doskonale wie, że korki to synonim tego miasta. Dlatego tak ważna jest obwodnica, która rozładowałaby ruch na głównych drogach i wyprowadziła go poza centrum. Pierwsza część komunikacyjnego bajpasu jest użytkowana od kilku lat, ale nie rozwiązała wszystkich problemów. Do pełni szczęścia jest potrzebna druga część tej drogi.
CZYTAJ TEŻ: Polski Ład czy Polski Rozkład? Samorządowcy apelują do premiera, a PiS odpiera zarzuty
Kierowcy od lat czekają na zakończenie prac na tym etapie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że większość robót została już zakończona. Prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. „Trwa także opracowanie geodezyjnej mapy powykonawczej, której zatwierdzenie przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej pozwoli wykonawcy skompletować dokumenty do uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie” – czytamy w komunikacie poznańskiego oddziału GDDKiA. Ta dokumentacja trafi do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który taką decyzję może wydać.
Drugi odcinek obwodnicy Kępna został wybudowany według standardów drogi ekspresowej. Podobnie, jak pierwszy. Stworzono też dwa węzły: Kępno Wschód (S11/DW482) oraz Baranów. „Na odcinku od węzła Kępno do węzła Kępno Wschód droga ma przekrój dwujezdniowy. Wybudowano dziewięć obiektów inżynierskich, oświetlenie drogowe, urządzenia ochrony środowiska (m.in. ekrany akustyczne, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ogrodzenie trasy), bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe, równoległe drogi dojazdowe do nieruchomości rolnych oraz przebudowano fragmenty drogi powiatowej (ul. Grabowska) i drogi wojewódzkiej nr 482” – czytamy dalej.
CZYTAJ TEŻ: Inspekcja pracy, straż pożarna i policja w polu. Co tam robią?
Prace nad drugim odcinkiem obwodnicy Kępna trwają od lat. W październiku 2015 roku ogłoszono przetarg na realizację inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a dwa lata później podpisano umowę z wykonawcą drugiego etapu budowy. W czerwcu 2019 roku GDDKiA uzyskała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji.
Przedstawiciele generalnej dyrekcji zapowiadają, że planowany termin oddania drogi do użytku wyznaczono na drugą połowę sierpnia.
środa, 11 sierpnia, 2021
Na jakim ukończeniu? Został ukończony ponad miesiąc temu a ludzie nadal stoją w korkach tylko dlatego, że Mateusz nie ma czasu przeciąć wstęgi!
środa, 11 sierpnia, 2021
Może są odbiory jakieś albo coś…
nie znasz sie to nie wypowiadaj