Drugi dom dla seniorów powstanie w centrum miasta

2
Drugi dom dziennego pobytu dla seniorów w Ostrowie Wielkopolskim powstanie w Domu Katechetycznym przy kościele św. Antoniego Padewskiego. Taką decyzję podjęły władze miasta i szykują się do tej inwestycji. Projekt za moment będzie gotowy, trwa też proces pozyskiwania środków zewnętrznych. Będzie to placówka na wzór tej, która istnieje już przy ul. Limanowskiego od 2016 roku.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego zamierzają utworzyć drugi Dom Dziennego Pobytu „Senior+”, dokładnie taki jaki funkcjonuje przy ul. Limanowskiego 17 od 21 marca 2016 roku. – Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że taki dom powstanie. Oczywiście staramy się o środki zewnętrzne prawdopodobnie z jednego z dwóch dostępnych aktualnie programów ministerialnych Wszystko wskazuje na to, że takie dofinansowanie uda się pozyskać – mówi Sebastian Górski, wiceprezydent miasta. Pierwsze formalności zostały już dokonane, czyli miasto „przejęło” parter Domu Katechetycznego przy ulicy Raszkowskiej. To ponad 300 metrów kwadratowych do zagospodarowania. Obiekt będzie czekała bardzo gruntowna przebudowa.

Zapotrzebowanie na tego typu obiekt w mieście jest bardzo duże. Już w momencie otwarcie pierwszego Domu Dziennego Pobytu „Senior+” przy ul. Limanowskiego wiadomo było, że lista oczekujących jest tak samo długa jak osób przyjętych pod opiekę placówki. – Liczba seniorów w Ostrowie przybywa, w tej chwili jest to ponad 19 tysięcy osób na blisko 73 tys. mieszkańców. W Domu Dziennego Pobytu „Senior+” przy ul. Limanowskiego przebywa obecnie 40 osób i tyle samo znajduje się na liście oczekujących – informuje Dorota Krysiak-Molenda, kierowniczka DDP „Senior+” w Ostrowie. Przypomina, że Dom jest dla podopiecznych otwartych od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00, gwarantuje opiekę zdrowotną, psychologiczną, zajęcia dla seniorów, a także posiłki dla osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy mogą w takich placówkach nie tylko czuć się bezpieczni i zadbani, ale przede wszystkim walczą z samotnością. Kolejny dom zdaniem kierowniczki będzie tak samo oblegany jak ten już istniejący. – Miejsce wydaje się bardzo dobre, bo jest w centrum, blisko znajduje się też Centrum Przesiadkowe, to plus dla osób dojeżdżających komunikacją miejską. Dom byłby też na parterze, więc można łatwo dostosować obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi.

Samorząd jest w trakcie aplikowania o środki zewnętrzne. Jeśli nie uda się ich pozyskać, władze deklarują, że inwestycja i tak będzie brana pod uwagę do realizacji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick