DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Drożyzna atakuje. PiS ściga się na propozycje z PO. Jakie pomysły forsują?

Drożyzna od miesięcy uszczupla oszczędności Polaków. Rosną raty kredytów, ceny podstawowych produktów, paliwo, rachunki za energię i ogrzewanie. Praktycznie nie ma sektora, w którym nie zostałyby podniesione ceny w ciągu ostatnich kilkunastu bądź kilkudziesięciu miesięcy. To po części konsekwencja pandemii oraz ataku Rosji na Ukrainę. Politycy głowią się, jak ratować sytuację, bo inflacja na poziomie ok. 11 proc. coraz bardziej komplikuje sytuację związaną z zaspokojeniem podstawowych potrzeb.

Trzy propozycje Platformy Obywatelskiej

W piątek plan na poprawę sytuacji przedstawiła grupa członków ostrowskiej Platformy Obywatelskiej z posłem Jarosławem Urbaniakiem na czele. Podczas konferencji prasowej przybliżyli założenia trzech projektów zaprezentowanych podczas Rady Krajowej PO.

Zaczęło się od wytknięcia – jak zostało to nazwane – błędów w polityce Narodowego Banku Polskiego. Poseł Urbaniak zapowiedział, że prawdziwa podwyżka cen może dopiero nadejść. – Każdy widzi ludzi, którzy z niedowierzaniem kręcą głowami patrząc na rachunki po odejściu od kasy. Za tę samą kwotę kupujemy coraz mniej. Dotyka to zwłaszcza najuboższych, emerytów, młodych, wielodzietne rodziny – zaznaczył parlamentarzysta.

PO chce temu zaradzić, a odpowiedzią na bolączki Polaków mają być – zdaniem przedstawicieli tego ugrupowania – ich trzy propozycje:

 1. 20 proc. podwyżki dla pracowników sektora publicznego. Mowa tutaj o wzroście wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli, pielęgniarek, pracowników opieki społecznej czy instytucji kultury. – Jeszcze nie tak dawno temu przeciętne wynagrodzenie nauczycieli kontraktowych było wyższe od minimalnej pensji o 30%, dzisiaj to kilkanaście złotych różnicy. To pokazuje, że o ile pensja minimalna wzrastała, płace w tej części budżetówki wyhamowały – podkreślił Andrzej Kornaszewski, radny miejski z Ostrowa Wielkopolskiego.
  Zdaniem organizatorów konferencji prasowej szacowany koszt realizacji tej propozycji to 30 mld zł rocznie. Pieniądze miałyby pochodzić z tzw. „podatku inflacyjnego”, a więc zwiększonych kwotowo wpływów do budżetu m.in. z VAT-u, które – ich zdaniem – wynikają ze wzrastających cen towarów i usług.
 2. Pomoc dla kredytobiorców (rata kredytu nie wyższa, niż w grudniu 2021 r.). Za przykład podano kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł, którego miesięczna rata – jak wynika z wyliczeń PO – wzrosła o 1 tys. zł z 3 do 4 tys. zł. Propozycją przedstawicieli Platformy jest obniżenie rat kredytów do poziomu z grudnia 2021 i zamrożenie ich na tym pułapie. Zdaniem członków tej partii można by tą zmianą wpłynąć na wysokość marży państwowych banków, a co za tym idzie, prywatne instytucje musiałyby się dostosować, jeśli chciałyby pozostać konkurencyjne dla klientów.
 3. Obligacje antydrożyźniane. Ta propozycja miałaby uchronić oszczędności Polaków przed inflacją. – Propozycja 2-letnich obligacji ma oprocentowaniem odpowiadać wysokości obligacji, a limit na jedną osobę to 50 tys. zł – zaznaczył radny miejski Damian Grzeszczyk. Ich zdaniem będzie to miało pozytywny wpływ na ustabilizowanie inflacji.

Obniżka PIT-u ma pomóc?

Fot. KPRM, fanpage premiera Mateusza Morawieckiego

Na razie nie wiadomo, jak na te propozycje zareaguje Zjednoczona Prawica, która rządzi Polską drugą kadencję. Wiadomo natomiast, że koalicja będąca u sterów krajowej polityki zgłosiła swoje propozycje mające poprawić sytuację gospodarczą. Premier Mateusz Morawiecki także w piątek ogłosił, że zostanie obniżony podatek PIT z 17 do 12 proc. – Jest to najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników – zaznaczył.

Przypomniał też podczas konferencji prasowej, że „dla stabilizacji bezpieczeństwa żywnościowego obniżono podatek VAT do zera”. – Obniżyliśmy też VAT na paliwo i podjęliśmy szereg działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. By uprościć system, likwidujemy tzw. ulgę dla klasy średniej. Upraszczamy także rozliczenie kwoty wolnej dla tych, którzy zarabiają w dwóch lub trzech miejscach.
Przedsiębiorcy będą mogli wybrać rozliczenie na skali: na podatku liniowym i ryczałcie, na ryczałcie, PIT – podkreślił premier Morawiecki.

CZYTAJ TEŻ: Zyskujesz czy tracisz na Polskim Ładzie?

To kolejna zmiana w podatkach w ciągu ostatnich miesięcy. Część z poprzednich zmian zawartych w tzw. Polskim Ładzie zbulwersowało wielu Polaków oraz księgowych, którzy uznali, że nie są one wystarczająco korzystne, a dodatkowo wprowadzają chaos.

Napisz do autora

Komentarze (8)
 • K
  Ktoś

  poniedziałek, 25 kwietnia, 2022

  Oni lepiej niech już nic nie proponują…
  To są ślepcy polityczni ,za ich uległość wobec Rosji i Niemiec możemy zapłacić utratą wolności.Powinnj być za to rozliczeniu i osadzeni!!!
  .

  Odpowiedz
 • PZGNO
  Pytek z grodu nad Ołobokiem

  poniedziałek, 25 kwietnia, 2022

  Pan Damian Grzeszczyk to radny tego miasta z klubu o nazwie Koalicja Obywatelska (a nie Platforma Obywatelska). Wywodzi się nie z PO a z tej nowośmiesznej partyjki od Sześciu króli, Madery, Myszki agresorki i odebranej dotacji .N Kto z tego zdjęcia, poza posłem Urbaniakiem (który onegdaj położył zacne zasługi dla matki partii jako ukręcający łeb sprawie przewodniczący Komisji Hazardowej – tej od spotkań na cmentarzu Mira, Rycha i Zbycha Chlebowskiego – tego co później „pięknie” nam prezesował w EKK WAGON) i radnym Paduchem (tym, co 30.marca br. był za zdjęciem tablicy z ratusza dot. Armii Czerwonej a na kwietniowej sesji zagłosował przeciw) reprezentuje struktury PO? Czy Pan senior Kornaszewski Andrzej posiada(-ł) legitymację PZPR (wróć) PO?

  Odpowiedz
 • MM
  Miękiszon Małosolny

  poniedziałek, 25 kwietnia, 2022

  Panowie, słabo! Trza było grać wyżej i zaproponować 30% podwyżki dla wszystkich obywateli PL. Ciekawe co by na to inflacja powiedziała

  Odpowiedz
 • E
  emeryt

  poniedziałek, 25 kwietnia, 2022

  Podobno teraz Kaczyński wysłal zawiadomienie przed sadowe do Tuska , ma Tusk zapłacić 10 tys zl na rzecz Ukraińców w Polsce .KACZYŃSKI kaze sie przepraszać Tuskowi , i nalicza mu kare pienieżną ,A kiedy Tusk wyśle zawiadomienie przedsądowe Kaczyńskiemu ,i zapłate na rzecz Ukrainców za oficjalne obrażanie z trybuny sejmowej ???? Nie tylko Tuska obrażał ale wszystkich Polaków , Mam pytanie do Kaczyńskiego kiedy on sam przeprosi cała Polske wszystkich Polaków, za wypowiedziane slowa z trybuny sejmowej ZA MORDY ZDRADZIECKIE ZA KANALIE, ZA GORSZY SORT, I INNE SLOWA KTÓRE OBRAZAŁY POLAKÓW Z TRYBUNY SEJMOWEJ . NIECH ON SAM SIE WYTLUMACZY ILE KOSZTOWAŁY PRZEZ LATA JEGO HUĆPY, POD PALACEM PREZYDENTA ,ZWANE MIESIECZNICAMI , KTO ZA TE HUCPY PŁACIŁ ? ILE KOSZTOWAŁY JEGO PRYWATNE WYJAZDY LIMUZYNAMI SLUZBOWYMI DO KRAKOWA NA WAWEL . ?? PRZECIEŻ SA POCIAGI , Z WARSZAWY DO KRAKOWA, SA TAXSÓWKI , ZARABIA KACZYŃSKI KROCIE , WIEC MOZE SOBIE POJAZ DO KRAKOWA WYBIERAĆ JAKI CHCE I PŁACIĆ ZA TE PRZEJAZDY Z WŁSWOJEJ KIESZENI .A NIE NADUZYWAC POJAZDY SŁUŻBOWE DLA CELÓW PRYWATNYCH NIECH TERAZ TUSK TO WSZYSTKO POLICZY I KAZE KACZYŃSKIEMU WPŁACIĆ ,JAKĄS SUME NA RZECZ UKRAINY . JAK KTOS PRZEGRYWA W SONDAŻACH TO STARE POWIEDZENIE MÓWI ,,,CHWYTA SIE BRZYTWY,,, I TO JEST PRAWDA.

  Odpowiedz
 • P
  PiSia

  wtorek, 26 kwietnia, 2022

  PiSiorom drożyzna nie zaszkodzi… biedni nie są.

  Odpowiedz
 • JC
  jan cegła

  wtorek, 26 kwietnia, 2022

  a kogo na fotce brakuje ?aha 2 z Powstańców Wielkopolskich 16 z murów pzpr, pani radnej kowalskiej no wojtka z teraz z budowlanki

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz