Dronem sprawdzili, czym palą w piecach mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

24
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego starają się przestrzegać zasad i palą w piecach tym czym należy. Tak przynajmniej wynika z kontroli jakie w poniedziałek i we wtorek przeprowadzili strażnicy miejscy. Akcja z użyciem specjalistycznego drona trwała dwa dni. Skontrolowano 50 budynków i nałożono tylko 1 mandat.

Przez dwa dni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogli zauważyć nad swoimi domami latającego drona. I jeżeli ktoś myślał, że sprzęt wykorzystywany był tylko do robienia zdjęć – był w błędzie. Tym razem chodziło o coś więcej. – Zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania, by sprawdzić, czym mieszkańcy naszego miasta palą w piecach i czy przestrzegają określonych zasad – wyjaśnia Karolina Cicharska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

W tym celu strażnicy porozumieli się z jednym z producentów dronów. Jej przedstawiciele przyjechali do Ostrowa i wspólnie ze strażnikami wykonali pomiary. – Przyjechała do nas grupa z Gliwic, która posiada taki sprzęt. W pierwszy dzień skontrolowaliśmy 20 domów przy ulicach Nowa Krępa i Ledóchowskiego. Okazało się, że w jednym z nich spalane były plastiki. Dron wskazał na przekroczenie norm. Właścicielka przyznała się do tego, że spalała w piecu nieodpowiednie rzeczy. Strażnicy ukarali ją mandatem – dodaje rzeczniczka.

We wtorek skontrolowano 30 posesji. Tym razem działania odbywały się na Zacharzewie w Ostrowie Wielkopolskim. Nie wykryto żadnych nieprawidłowości. – Początkowo miały się odbyć w ubiegłym tygodniu, ale nie zawsze jest odpowiednia pogoda. Najlepsze warunki są wtedy, gdy nie pada deszcz, a temperatura jest dodatnia – tłumaczy Karolina Cicharska.

Wiele osób dopytywało strażników, dlaczego nie przeprowadzają badań wieczorem. – Mamy świadomość tego, że to najczęściej wieczorami ludzie palą w piecach nie tym, co trzeba, ale dron, którym pracowali panowie, jest bardzo czuły. Trzeba uważać, żeby się nie uszkodził. Dlatego musi być widoczny. Z tego, co wiem, pracują jednak nad tym, aby w przyszłości móc przeprowadzać takie pomiary również po zmroku – dodaje rzecznik straży miejskiej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

24 KOMENTARZE

  • Stąd że zgodnie z przepisami nie oznacza że bez zanieczyszczenia powietrza. Nie palą śmieci ale niskiej jakości, niskokaloryczny węgiel, który choć dozwolony powoduje smog.

 1. Wszystko pic na wode. Ustawiło się 10 osób w kamizelkach odblaskowych na ulicy i na pewno nikt się nie skapnął że będą pomiary robione haha

 2. Zapraszam z tym super czułym dronem nad Litex. Porażka . a w poblizu nie tylko domy ale i szkoła .
  Podobno palą trocinami ale takiego zadymienia już dawno nie było. Pracowałem dwa dni w okolicach i współczuje tym którzy pracują tam na stałe.

 3. Sprawdzają jak tem na plusie
  Wiadomo że wtedy nikt nie pali. Zaczyna się wieczorem jak robi się chłodno. Dzięki takim info już wiadomo że po zmroku do pieca wszystko można wrzucić. Jakaś masakra.

  • I już po akcji koniec. Dron był wypożyczony. Szkoda że o zmroku nie mógł latać bo by więcej mandatów było. Za dnia to śmiech był.

 4. Kupić drona, zatrudnić ludzi do tego i karać! Może w końcu ludzie przejrzą na oczy że nas trują! Na marginesie kim trzeba być żeby walić do pieca plastik!!!

  • Ten pali kto nie ma segregacji śmieci. A na ledóchowskiego i wokoło wszyscy mają segregację. Plastik to też nakrętka od butelki i to wystarczy nie cała butelka plastikowa, opakowanie po batoniku typu mars, snickers. Dron jest tak czuły że nawet to wykryje. Więc ktoś przez przypadek jedną nakrętkę wrzuci i już wykaże. Tak tłumaczyła kiedyś straż miejska.

 5. Wczoraj,o godz.16.45 przejeżdżałem ulicą Wyjazdową,z dwóch domów waliły kłęby czarnego dymu,którego smród czułem nawet w aucie.Na pewno nie był to dym z niskiej jakości miału.Dla jasności,Wyjazdowa jest równoległa do Ledóchowskiego i to w odległości kilkudziesięciu metrów,a strażnikom udało się wlepić aż jeden mandat.Swoją drogą,nie rozumiem dlaczego nasze miasto nie ma swojego drona,tylko takowego ściągają na dwa dni z jakiegoś innego miasta.

  • ECO umiesz czytać. Dron już zakończył pracę. Był wypożyczony. Musisz sobie samemu kupić.

 6. Wcale nie trzeba sprawdzać wieczorem. W chłodny dzień tak ok. 15-16 też już kopcą. Jak Ostrów będzie miał swojego drona to zapraszam na ul. Przymiejską, Orzechową, Łąkowa, Głowackiego i pobliskie. Smrodziarze szaleją. Straż miejska też mogłaby się przejść. Tylko weźcie maseczki. Kaszel gwarantowany.

 7. Jedna sprawa to czym się pali w piecach a druga jak się w nich pali.
  Kiedyś Straż Miejska w Starachowicach przygotowała nawet filmik na youtube pod tytułem
  ,, Rozpalaj od góry, zlikwidujesz czarne chmury”
  Może nasze ,, władze ” tym by się zajęły żeby doinformować mieszkańców bo to te czarne chmury też dokładają swoją cegiełkę do zanieczyszczenia powierza.

  • Już drona nie ma. Szkoda że tylko 2 dni. Wielu wielu mieszkańcom się upiekło. Teraz jedynie straż miejska może pobrać próbki z popiołu i wykaże czym jest palone.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick