Dron w Zdunach sprawdzi, czym palisz w piecu

9
Fot. fotolia.com
Pięć czujników do badania stanu jakości powietrza i dron służący do sprawdzania, czym palą w piecach mieszkańcy. Takie zakupy planują zrobi władze Zdun. Gmina dostała właśnie dofinansowanie do zakupu tych urządzeń.

Jakość powietrza w Polsce to temat nieustającej dyskusji, która nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Piece starszej generacji i nawyki Polaków do palenia w nich “czym popadnie” przyczyniają się do produkcji smogu, który – jak podkreśla wielu naukowców – mają duży wpływ na złą jakość powietrza, którym oddychamy.

Nic więc dziwnego, że o czyste powietrze coraz częściej upominają się nie tylko aktywiści, ale również samorządowcy, którzy inwestują m.in. w czujniki sprawdzające jakość powietrza. Na początku tego roku m.in. na terenie Ostrowa Wielkopolskiego zamontowano kilkanaście takich urządzeń, które mierzą stężenie pyłów PM 10 oraz PM 2,5 w najbliższym otoczeniu szkół i przedszkoli, a w ostatnich dniach dofinansowanie na zakup pięciu czujników tego typu oraz drona otrzymały władze Zdun (powiat krotoszyński).

ZOBACZ TEŻ: Jeden palił zabawki, drugi… skarpety

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dofinansował to przedsięwzięcie kwotą 40 tys. zł, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 81 tys. zł. – Stacje zostały zamontowane przy wszystkich obiektach oświatowych na terenie gminy i będą pełniły funkcję informacyjną oraz edukacyjną dla mieszkańców – mówią przedstawiciele samorządu.

Największe zainteresowanie wzbudza jednak zakup drona antysmogowego wraz z wyposażeniem. – Będzie on mierzył skład dymów wydobywających się z kominów budynków znajdujących się na terenie gminy Zduny – podkreślają urzędnicy.

Jakość powietrza można sprawdzić pod tym adresem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  1. 10
    2

    Drony poprawią jakość powietrza ,pracujecie jak za komuny . Należy uczyć ludzi odpowiedniego palenia nia zajmować się bzdetami nie marnować pieniądze. Ciekawe jak jeden z drugim miałbyś kupić te pierdoły za swoje .Chciałbym to widzieć.

  2. 9
    6

    Ciekawe kiedy w Ostrowie będą sprawdzać smierdzieli. Bo na razie to słyszę od Klimek jaka to ona ekologiczna jest. Być może przez to że smrodzenie jest u nas bezkarne ludzie ją tak ochoczo wybierają.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick